> Informacja > Żywienie ślimaków na wolności

Żywienie ślimaków na wolności

Cykl życiowy ślimaka zaczyna się od dojrzewania w kawiorze. Po zakończeniu parowania osobniki dorosłe składają kawior w ziemi, następnie zakopują ten kawior na głębokość 10 centymetrów, aby ochronić potomstwo przed drapieżnikami. Po wylęgnięciu mięczak jest mały, przezroczysty, ale stale dąży do przeżycia. Pierwsze jedzenie, które spożywa, to szczątki muszli, w których dorastał. Muszla zawiera ogromną ilość niezbędnych minerałów. Są to pierwsze istotne do przeżycia elementy niezbędne do wzmocnienia powłoki i pozyskania energii, aby wydostać się ze schronienia. W końcu po składaniu ikry osobniki dorosłe opuszczają je. Podrostek ślimaka pozostaje sam i ma z natury odpowiednie instynkty przetrwania.

Żywienie ślimaków na wolnościRodzice starannie wybierają miejsce, w którym dojrzewać będą przyszłe potomstwo. Ponieważ jakość i mineralizacja gleby odgrywa ważną rolę we wczesnym okresie życia malutkiego ślimaka. W tym okresie zostają założone funkcje życiowe.

Po wykluciu mięczaka i zjadaniu skorupy muszli, ma trochę czasu, aby wydostać się na powierzchnię. Ten proces może potrwać do dziesięciu dni. Dlatego będzie jadł to, co jest w glebę.

Układ pokarmowy ślimaka jest wystarczająco interesujący, ponieważ zawiera zęby. Tak, brzmi to niezwykle i wywołuje duże zdziwienie: gdzie w takiego małego zwierzątka znajdują się 25 000 zębów? Ale wszystko jest dość proste. Jama ustna mięczaka ma duży rozmiar i przechodzi do gardła, które nazywa się tarka. Pomiędzy tarką a jamą ustną znajduje się szczęka konchiolinowa, pomagająca zeskrobać wierzchnią warstwę z warzyw lub zieleni. Mianowicie tutaj znajdują się zęby, ale nieco niezwykłe. Tarka jest to łuska z wieloma napiętymi zębami. Dzięki nim ślimak zjada twarde warzywa: marchew, kapustę, ogórek i inne. Ale w przeciwieństwie do innych zwierząt roślinożernych, mięczaki te nie żują zdobycz, lecz rozdrabniają i przecierają, dlatego radula ta często nazywana jest tarką. Ruchome szczęki z zębami poruszają się, zamieniając twardy pokarm w kleik, który wpada do gardła, gdzie pod wpływem enzymów gruczołów ślinowych, staje się miększy i przechodzi przez krótki przełyk do jamy wola. Żołądek jest znacznie mniejszy niż wole, więc wątroba produkuje enzymy do szybkiego trawienia pokarmu i wchłaniania składników odżywczych.

Pierwszym pokarmem spożywanym przez małego ślimaka, po skorupie, jest ziemia. W drodze na powierzchnię malutki ślimak drapie wierzchnią warstwę ziemi, w której zawarte są składniki odżywcze i minerały. Głównym zadaniem na tym etapie jest wzmocnienie muszli, ponieważ im szybciej staje się ona mocna, tym więcej szans na przeżycie w mięczaka. W tym okresie skorupa rośnie bardzo szybko, dlatego jest potrzeba w dużej ilości jedzenia. W pierwszych miesiącach życia wielkość mięczaka szybko rośnie, więc on je wszystkie jadalne zielenie.

Okres pojawienia się pierwszego potomstwa wynika z pojawienia się pierwszej zieleni i upraw rolnych, które szkodzą ostatniemu. Po tym, jak wyszli na powierzchnię podrostki ślimaka niszczą dużą liczbę młodych roślin, i w ten sposób zwierzęta te szkodzą wszystkim roślinom i przyszłym zbiorom. W związku z tym w wielu krajach Azji i Stanów Zjednoczonych zwierzęta te są zabronione, zarówno przy przywozie jak i hodowli.

Aktywna faza wzrostu małego ślimaka trwa do siedmiu miesięcy. W tym czasie ślimak zyskuje maksymalną masę, zwiększa rozmiar skorupy.

Preferencje smaku są również dość zróżnicowane. Wstężyk ogrodowy nazywany jest winniczkiem, ponieważ jego ulubionym siedliskiem są winnice, których gleba jest bogata w minerały ważne dla wzrostu. Ale przez jedzenie młodych liści winogron, ten mały szkodnik powoduje duże szkody dla rolników. Wśród dzikiej przyrody, oddalonej od ziemi rolniczej, zwierzę jest nieszkodliwe dla środowiska. W jego diecie jest młoda pokrzywa, łopian, mniszek lekarski, liście truskawek, kora drzew, jagody, owoce drzew. Dla większości osobników dorosłych delikatesami są gnijące liście lub kora, zwana detrytus.

Żywienie ślimaków na wolnościPodczas gdy podrostek ślimaka nie stał się silniejszy, zjada on młode zieleniny, a po wzmacnianiu tarki, jędrne warzywa, owoce, korę. Ale niezmiennym składnikiem okresu wzrostu jest wapń. Сzas życia ślimaka zależy od wytrzymałości powłoki. W końcu powłoka nie jest tylko pięknym elementem struktury ciała, ale także obroną ciała. Jeśli skorupa jest wystarczająco uszkodzona, mięczak umrze, ponieważ w środku znajdują się wszystkie niezbędne narządy.

Wśród niektórych gatunków ślimaków lądowych – brzuchonogich zauważono amatorów padliny, oraz małych owadów. Ale raczej wynika to z braku alternatywy lub wyboru jedzenia. Różnorodność i jakość żywienia wpływa nie tylko na objawy życiowe, ale także kolor zwierzęcia, dzięki czemu jest ciemniejszy lub jaśniejszy, dodając plamy i paski.

Są także drapieżne gatunki ślimaków – Helena mieszkająca w akwarium i ślimak Conus, które produkują kwas siarkowy, niszczą skorupę ofiary i jedzą. Ale ślimak, zwykły dla nas, jest nieszkodliwy i często staje się zwierzęciem domowym.

Szybkie Яlecenie

Szybko zrobić zlecenie wybierz towar i wypełnij formularz kontaktowy!