> Informacja > Życie ślimaka winniczka w przyrodzie

Życie ślimaka winniczka w przyrodzie

Ślimak winniczek ma kilka nazw. W klasyfikacji naukowej nazywa się on jako Helix pomatia, a szefowie kuchni znają jego pod nazwą escargot. Jest to największy ślimak w Europie. Osiedlił się on w całej Europie, z wyjątkiem Północnej. Można go również znaleźć w regionie Morza Bałtyckiego.

W jakiej miejscowości mieszka ślimak winniczek?

W przyrodzie w otaczającym nas środowisku escargot można znaleźć prawie wszędzie. Te niesamowite stworzenia przetrwały i przetrwają na lądzie i w wodzie, ale wolą wilgotną glebę z dużą ilością zieleni. Ponadto istnieje wiele mięczaków w takiej miejscowości, w której gleba jest kredowata, wapienna – w niej jest dużo wapnia, co jest korzystne do wzmocnienia skorupy.

Jaki klimat jest najlepszy dla życia Helix pomatia?

Życie ślimaka winniczka w przyrodzieŚlimaki lądowe escargot zostają przebudzeni w temperaturze 7 stopni. Kiedy robi się niżej, zakopują się w ziemię o 30 cm i wpadają w stan anabiozy. Stosują tę samą metodę w porze suchej. Kontynuować życie, jeść i rozmnażać się, ślimaki mogą w wilgotnym klimacie ze średnią temperaturą.

Średnio maksymalny okres anabiozy mięczaków wynosi 3 miesiące (90 dni). Jednak w niektórych siedliskach (na przykład na Białorusi) wzrasta do 5. W okresie zimowania trwającym krócej niż dwa miesiące ślimaki winniczki mogą funkcjonować, ale ich płodność znacznie się zmniejsza.

Jak długo żyją ślimaki?

Na wolności, jeśli nie zostanie zjedzony przez drapieżnika, Helix pomatia może żyć do dwudziestu lat. Ale średnia długość trwania życia ślimaka nie przekracza ośmiu lat. W tym samym czasie zwierzęta domowe, otoczone troską i uwagą właściciela, żyją dłużej. Zarejestrowany rekord wynosi 30 lat. Dlaczego tak duża różnica? Ślimak escargot ma wielu wrogów:

 • Kret;
 • Jaszczurki;
 • Ryjówki;
 • Węże;
 • Niektóre małe owady mogą przenikać przez układ oddechowy;
 • Ślimaki drapieżne.

Mechanizmy ochronne escargot

Życie ślimaka winniczka w przyrodzieŚlimaki winniczki są niezwykłe zwierzęta ze względu na ich zdolność do przystosowywania się do różnych warunków ze względu na ich mechanizmy ochronne:

 1. Śluz. Pomaga w ruchu, ułatwia tarcie. Ze śluzu tworzą swoistą poduszkę, dzięki czemu Helix pomatia może przejść prawie wszędzie – nawet na ostrzu ślimak prześlizguje się bez zranienia. Ponadto ślimaki escargot swobodnie poruszają się zarówno w poziomie, jak i w pionie.
 2. Gęsty śluz, który twardnieje w powietrzu. Kiedy warunki zewnętrzne zakłócają żywotną aktywność ślimaka (temperatura spada lub rośnie, wilgotność maleje), on chowa się w muszli i zamyka wejście korkiem wykonanym z epifragmy. Pomiędzy tymi zaimprowizowanymi drzwiami a ciałem ślimaka pozostaje warstwa powietrza, która pozwala mu oddychać.

Co je ślimak winniczek?

Helix pomatia – zwierzę roślinożerne, ale nie wybredne. Może jeść zarówno żywą roślinność, jak i resztki roślin. Szczególnie uwielbia kapustę, ponieważ jest szkodnikiem ogrodowym. Również je:

 • dmuchawce;
 • babki lancetowate;
 • liście winogron i liście poziomek leśnych;
 • rzodkiewkę;
 • chrzan;
 • łopian;
 • pokrzywę.

Ślimak winniczek nie umie żuć, ale miażdży jedzenie tysiącami małych zębów, jak tarka. Aby uzupełnić wapń w organizmie, ślimaki mogą jeść glebę (zjawisko to jest szczególnie obserwowane u młodych escargot, które niedawno wykluły się z jaja). Rzadko, ale czasami ślimaki mogą jeść żywność pochodzenia zwierzęcego.

Rozmnażanie

Ślimaki winniczki są hermafrodytami, czyli każdy ma cechy płciowe zarówno męskie, jak i kobiece. Rozmnażają się wiosną i wczesną jesienią. Po sparowaniu składają jaja w ziemi. Małe ślimaki wykluwają się i żyją po raz pierwszy w ziemi na głębokości 5-10 cm, stopniowo wypełzając się na górę.

Szybkie Яlecenie

Szybko zrobić zlecenie wybierz towar i wypełnij formularz kontaktowy!