Helix Lucorum – rodzaj mięczaków, znany również jako ślimak górski (lądowy) lub Lucorum. Są one mniej popularne niż ślimaki winniczki (burgundzkie) oraz duże i małe szare podgatunki mięczaków, ale są również hodowane w celu spożycia i wykorzystania w przemyśle kosmetycznym (zwłaszcza z powodu uwolnienia dużej ilości śluzu).
Osobliwości utrzymania
Rozmieszczenie
Helix Lucorum umieszczają w liczbie 40-50 sztuk w osobnych wysokich pudełkach pokrytych siatkowymi osłonami na górze (aby ślimaki nie uciekały z pudełka). Wypełnione pudełka są umieszczane na stojakach.
Klimat
Ojczyzna Lucorum – obszary górskie we wschodniej części Morza Śródziemnego i Malezji. Dzięki temu ślimaki są nazywane «górskie». Na Ukrainie Helix Lucorum zamieszkuje na Krymie – w takim ciepłym klimacie mogą być hodowane zarówno w sztucznie stworzonym środowisku, jak i w naturalnych warunkach. W chłodniejszych regionach Ukrainy hodowla Lucorum jest możliwa tylko w zamkniętych gospodarstwach – farmach.
W warunkach sztucznych należy utrzymywać temperaturę 20-26 stopni i monitorować wilgotność:
- wilgotność powinna wynosić 60-90%;
- okresy suche i wilgotne powinny się zmieniać;
- każdy z okresów powinien trwać do 14 dni.
Środowisko
Dla wygodnego życia ślimaki Lucorum potrzebują dużej ilości roślinności i gleby z zawartością wapnia. W naturze ten gatunek występuje w lasach liściastych, ukrywając się na polach i krzewach, starając się być jak najbliżej wody.
Podobne środowisko należy stworzyć także sztucznie. Mięczaki postrzegają środowisko nie tylko jako miejsce życia, ale także źródło pożywienia: elementy organiczne powinny być obfite, a gleba często nawożona. Wapń w nim przyczynia się do wytrzymałości i twardości skorupy.
Odżywianie
Ślimak Lucorum spożywa produkty roślinne: liście i glebę, w którym mieszka. Ponadto jej dieta powinna obejmować:
- Warzywa i rośliny uprawne, kapustę, buraki, chrzan.
- Owoce i jagody (banany, winogrona).
- Zrównoważona pasza. Przetworzona termicznie i mechanicznie o wysokiej zawartości substancji przydatnych dla ślimaka. Zwykle zawiera jęczmień, sorgo, mąkę wapienną i otręby pszenne.
- (od czasu do czasu) delikatesy. Dla Helix Lucorum są to jajka, twarożek, chleb zanurzony w mleku.
Rozmnażanie
Podobnie jak inne ślimaki, górski mięczak jest hermafrodytą. Oznacza to, że każdy ślimak ma zarówno cechy płci żeńskiej, jak i męskiej, i każdy ślimak może rozmnażać się z dowolnym ślimakiem tego samego gatunku.
W celu reprodukcji należy specjalnie przygotować działki: ustawić naczynia wypełnione mieszaniną gleby i piasku wapiennego. Mieszanina powinna być wilgotna, wypełnić połowę naczynia. Składanie jaj trwa trzy dni. Okres inkubacji wynosi do 27. W tym czasie na działkach muszą być zachowane następujące warunki:
- 20 stopni ciepła (w stopniach Celsjusza);
- 85% wilgotności;
- 8 godzin oświetlenia przy użyciu sztucznych źródeł (dzień) i 16 godzin bez światła (noc).
Takie warunki pomagają przyspieszyć okres inkubacji, a wykluwanie rozpoczyna się w dniu 19.