> Informacja > Struktura muszli ślimaka

Struktura muszli ślimaka

Od dzieciństwa wiemy, że ślimaki to stworzenia, które noszą swój domek na sobie. Ale czym jeszcze muszelka służy ślimakowi i jak jest zbudowana, niewielu ludzi wie. Ale jest to interesujący punkt – ponieważ skorupy muszli różnych gatunków mięczaków różnią się, niektóre mają muszlę o innym kształcie, inne mają niezwykły kolor. Przyjrzyjmy się bliżej.

Struktura

Podobnie jak wiele innych mięczaków, muszla ślimaka działa jak szkielet zewnętrzny. Dlatego pomaga zwierzętom się poruszać i trzyma części ciała. Struktura zawiera trzy warstwy:Struktura muszli ślimaka

 1. Periostracum. Zewnętrzna warstwa, która składa się z konchioliny (jest specjalnym białkiem). Organiczne.
 2. Ostracum. Środkowa warstwa. Wapienne.
 3. Hypostracum. Wewnętrzna warstwa — odcień perły. Nie wszystkie rodzaje mięczaków mają to. Wapienne.

Płaszcz, każdy fałd, który utrzymuje ciało razem z muszelką, tak naprawdę nie jest uważany za część muszli, ale pełni ważną funkcję. Ponadto narządy wewnętrzne i mięśnie ślimaka są również przymocowane do wewnętrznej strony pancerza, czyli muszli.

Kształt

Muszla ślimaka może być:

 • okrągła lub stożkowa;
 • gładka lub teksturowana.

Wygląd muszli określa rodzaj mięczaka. Ale jest wspólna cecha: spirale są skręcone zgodnie z ruchem wskazówek zegara, z rzadkimi wyjątkami. Na przykład u słynnego ślimaka winniczka Jeremy narządy wewnętrzne były ułożone jak lustro, a zatem spirale skręciły się w przeciwnym kierunku.

Ważne! Dzieciątka ślimaka wykluwają się z jaj już z muszelką, ale bardzo miękką i półprzezroczystą. W miarę dojrzałości pochłaniają wapień z wody. Substancja osadza się w kole i tworzy spirale. Tak więc, poprzez liczbę spirali na zewnętrznym szkielecie, można określić wiek osobnika.

Żebrowana powierzchnia muszli zatrzymuje wilgoć, a także zwiększa wytrzymałość zewnętrznego szkieletu. Można to zaobserwować na przykład u ślimaków winniczków (Helix Pomatia).

Kolor

Ogólnie rozróżniają kolor:Struktura muszli ślimaka

 • jednolity;
 • w paski;
 • plamisty;

W tym:

 • paski mogą być ułożone pionowo;
 • poziomo;
 • mogą być zygzakowe lub ukośne.

Jadalne ślimaki winniczki, z których ugotowują słynne francuskie danie escargot, są brązowe (w zależności od odżywienia mogą być jasnobursztynowe lub ciemnobrązowe). I nie mniej znane małe i duże szare ślimaki, zgodnie z ich nazwą, mają szare muszle.

Ważne! Dekoracyjne gatunki ślimaków mogą mieć jaskrawo kolorowe muszle. Co więcej, im jaśniejszy kolor, tym bardziej niebezpieczne stworzenie. Takie mięczaki są zwykle trujące, więc nie są spożywane.

Ślimaki bez muszli

Mięczaki, które nie mają zewnętrznego szkieletu, są naukowo nazywane ślimakami. Naukowcy uważają, że pancerz takich stworzeń zanikł podczas ewolucji: ze względu na rozprzestrzenianie się ślimaków w miejscach o wysokiej wilgotności, ale przez brak wapnia, który jest niezbędny do uzyskania silnej skorupy muszli.

Te same ślimaki, które pierwotnie urodziły się z muszelką, nie mogą żyć bez swojego »domku». Oprócz zagrożenia ze strony drapieżników, nie będą mogły się poruszać i szybko stracą wilgoć. Tak więc, nawet jeśli szybko przywrócisz ciało ślimaka na swoje miejsce, nawet w warunkach domowych nie będzie długo żył. Ale jeśli szkielet zewnętrzny pęknie trochę lub oderwał się od niego kawałek, nadal można uratować mięczaka.

Szybkie Яlecenie

Szybko zrobić zlecenie wybierz towar i wypełnij formularz kontaktowy!