> Informacja > SPOŻYCIE JAKICH GATUNKÓW ŚLIMAKÓW MOŻE CI ZASZKODZIĆ?

SPOŻYCIE JAKICH GATUNKÓW ŚLIMAKÓW MOŻE CI ZASZKODZIĆ?

Na świecie są ponad tysiąc gatunków ślimaków, które żyją zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Zazwyczaj, mięczaki są dość małe (około 1 mm), jak również mogą być gigantyczne (do 30 cm długości).
Nie wszystkie ślimaki są uważane za jadalne. Z tych zwierząt można jeść zasadniczo tylko dwa gatunki lądowe: Achatina i Helix.SPOŻYCIE JAKICH GATUNKÓW ŚLIMAKÓW MOŻE CI ZASZKODZIĆ?
Przedstawiciele pierwszego z nich mieszkają w krajach o klimacie tropikalnym. Ich ojczyzną jest wybrzeże Afryki Wschodniej. Teraz Achatina jest hodowana w wielu częściach świata. Oprócz jedzenia, ślimaki te są znane ze swoich właściwości leczniczych: śluz ślimaków jest szeroko stosowany w kosmetologii i medycynie. Również ślimaki Ahatin są hodowane jako zwierzęta domowe.
Ślimaki Helix to są duża grupa mięczaków. Mieszkają w Europie i częściach regionu śródziemnomorskiego. W tym gatunku ślimaków wyróżnia się takie jadalne przedstawiciele:
● ślimak winniczek (łac. Helix pomatia);
● ślimak ogrodowy (łac. Helix aspersa);
● ślimak górski (łac. Helix lucorum).
Spożywają również ślimaki mleczne (lub hiszpańskie) (łac. Otala Lactea), ślimaki leśne (Cepaea nemoralis), wstężyki ogrodowe (Cepaea hortensis) i inne gatunki.
Spośród tych jadalnych gatunków przygotowują wiele potraw. Są gotowane, smażone, duszone. Jeden z najbardziej znanych jest uważany za wyśmienity francuski przysmak – gorącą przystawkę Escargot.
Ślimaki są bardzo korzystne dla organizmu. Ich mięso jest dietetyczne, zawiera 70% białka i 30% aminokwasów. Również w ich składzie są witaminy, elastyna, kolagen, alantoina i inne korzystne substancje. Są polecane osobom z problemami żołądkowo-jelitowymi, a także kobietom w ciąży i karmiącym.
Jednak niektórzy gatunki ślimaków mogą poważnie zaszkodzić naszemu organizmu.
Przede wszystkim należy znać zasady obowiązujące dla każdego mięczaka, który zamierzasz ugotować:
● zbierać tylko na czystych ekologicznie obszarach;
● dokładne czyścić ślimaki przed gotowaniem;
● mieć pewność, że ślimaki są jadalne.
Jeśli zdecydowałeś zrobić sobie przekąskę i zaskoczyć swoich bliskich, doskonale można zebrać główny składnik w naturalnych warunkach. Może to być ogród, dziedziniec wewnątrz domu lub las. Najważniejsze jest to, żeby w pobliżu nie było żadnych oczyszczalni ścieków, przedsiębiorstw przemysłowych itp.
Pamiętaj! Każdy ślimak – nosiciel bakterii. Dlatego musi być dokładnie oczyszczony nie tylko zewnętrznie, ale także od wewnątrz. Także mięczaki należy umieścić na patelni lub w pojemniku i nie karmić przez kilka dni. W tym czasie ich jelita będą całkowicie oczyszczone.
Na szczęście w naszym kraju mieszkają głównie ślimaki jadalne. Są nawet hodowane w specjalnych gospodarstwach.
Ale za granicą są wiele trujących gSPOŻYCIE JAKICH GATUNKÓW ŚLIMAKÓW MOŻE CI ZASZKODZIĆ?atunków. Najbardziej niebezpieczny jest stożek geograficzny (Conus geographus). Jest niesamowicie piękny ślimak. Jego stożkowa muszelka o niezwykłym kolorze. Ale ten ślimak nie tylko nie jest jadalny, należy trzymać się z daleka od tego mięczaka. Ten niezwykły drapieżnik uwalnia w ofiarę, w postaci trującej chmury, ogromną ilością insuliny.
Zwierzę, które przypadkowo stanie mu na drodze, wpada w śpiączkę hipoglikemiczną. Wynika to z gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Na świecie znanych jest około 30 zgonów z trucizny ślimaka, który ma nazwę stożek geograficzny.
Ślimaki Achatina, lub Gigantyczne Afrykańskie Ślimaki, są również wymienione jako niebezpieczne dla ludzi. Faktem jest, że wraz z innymi infekcjami mogą być nosicielami rzadkiej postaci zapalenia opon mózgowych, spowodowanej robakiem płucnym. Taka choroba jest niezwykle niebezpieczna dla ludzi.
Zwykłe ślimaki słodkowodne mogą być nosicielami schistosomatozy tropikalnej choroby pasożytniczej, choroby, która jest grugą w niebezpieczeństwie po malarii. Możesz nawet zachorować po kontakcie z zanieczyszczoną wodą.
Lista groźnych i trujących mięczaków jest dość duża: Urosalpinx cinerea, drapieżny ślimak, punk rock, Poirieria zelandica i inne. Większość z nich mieszka daleko od naszego kraju.
Jednak należy być bardzo ostrożnym. Można spożywać tylko te mięczaki, w których czystości i jadalności jesteś pewien. I lepiej kupuj je w gospodarstwach, farmach hodowli ślimaków lub w gotowej postaci.

 

Szybkie Яlecenie

Szybko zrobić zlecenie wybierz towar i wypełnij formularz kontaktowy!