> Informacja > Śpiączka ślimaków

Śpiączka ślimaków

Śpiączka ślimaków i dlaczego oni śpią

Ślimaki – dziwne istoty, którzy praktycznie zajęli wszystkie nisze mieszkania w naturze. Istnieje bardzo dużo gatunków. W 2004 roku francuscy naukowcy opisali tylko 80000 gatunków i to najbardziej rozpowszechnionych, a wielu z nich tak i pozostają nieznane nauce.

sleeping-snailsŚlimaki są zaliczane do płucodysznych brzuchonogów. Ponieważ są one tworami zimnokrwistymi, nie jest możliwe regulowanie wymiany ciepła w ich ciałach. Tylko dostosowując się do pory dnia i pory roku, oni znajdują szansę na przetrwanie przez wiele lat. Oni zasypiają, spowolniając wskaźniki życiowe, w oczekiwaniu na ciepłe dni. Stan anabiozy także powoduje przedłużenie ich życia. Oni chowają się głęboko pod ziemię, gdzie ich nie mogą dostać drapieżcy. Na przykład, na wolności ślimak winogronowy żyje do trzech lat, w niewoli – do 7, a jako zwierzęta domowe są nawet przypadki specjalnej długowieczności do 20 lat. Te aspekty spowodowane są wpływem środowiska, drapieżników i pasożytów na nie.

Co robią ślimaki nocą i ile śpią na dobę

Lądowe, a także mięczaki wodne, głównie prowadzą nocny sposób życia, a w ciepły czas roku, kiedy wszyscy nie śpią, oni śpią, chowając się w cieniu wysokiej trawy, pod kamieniami i liśćmi, w oczekiwaniu na ciemność. Jak tylko upalne słońce chowa się za horyzontem, a poziom wilgotności wzrasta, ślimaki wypełzają z ich schronienia, aby rozpocząć nocną ucztę i stworzyć zapas niezbędnych składników odżywczych na zimę. Będzie trwać do porannej rosy i pierwszych promieni słonecznych.

sleeping-snailsŚlimaki raczej żarłoczne stworzenia i mają w swoim arsenale około 25 000 zębów, ulokowane na języku. Za ich pomocą kroją i mielą żywność. Duże stada mięczaków potrafią zniszczyć nie jeden hektar winnic i innych zieleni na ich drodze.  Czas posiłku osiąga trzy godziny. W ciepłym sezonie żyją pełnią życia, rozmnażają się i dużo jedzą. Przed nadejściem chłodu nowe pokolenie dorasta i ma czas, aby się wzmocnić.

Śpiączka ślimaków winogronowych

sleeping-snailsWraz z nadejściem chłodnej pory roku ślimaki wpadają w stan hibernacji, stan anabiozy. W tym okres wszystkie procesy hamują się, włącznie z metabolizmem i biciem serca. Czas trwania śpiączki średnio stanowi od 4 do 6 miesięcy. Zwykle ten okres zaczyna się od środka października do początku listopada. Jak tylko temperatura powietrza zacznie spada poniżej 12-15 stopni. Ślimak winogronowy zwykle zakopuje się w ziemi na głębokość 30 centymetrów i zamyka swój dom korkiem z magazynowanego za lato wapnia.

spiaczka-slimakow

Ten gatunek nie bardzo dobrze przenosi ujemne temperatury. Jak, na przykład, Helix Aspersa ze skróceniem czasu trwania dnia i nastającym się chłodem również wpada w stan hibernacji, ale domy tego gatunku są bardziej odporne na niskie temperatury i są w stanie zapobiec zamarzaniu tkanek ciała mięczaka. Zdolność do przetrwania tego mięczaka również wzrasta z powodu obecności pewnych cech:

  • zmniejszenie masy wody,
  • tworzenie się epicroblastów,
  • stosunkowo duże rozmiary,
  • forma muszel i ich skorup.

W cieplejszym klimacie, gdzie nie ma temperatury poniżej zera, to z pewnością nie ma znaczenia, ale dla bardziej agresywnego środowiska takie cechy są bardzo ważne.

Jak długo i jak śpią ślimaki

W zależności od klimatu, w którym znajduje się mięczak, okres anabiozy może przedłużać się około sześciu miesięcy, do nastania przyjaznych warunków pogodowych. Ślimaki mogą wpadać w ten stan nie tylko od zimnej pogody, ale także w warunkach suszy i braku wilgoci. Jak tylko warunki zmienią się na lepsze, mięczaki obudzą się i zaczną prowadzić aktywny tryb życia. Po przebudzeniu są bardzo głodni i dlatego jedzą całą zieleń, która jest w ich polu widzenia.

Na wyspecjalizowanych fermach w sztucznych warunkach konieczne jest monitorowanie poziomów temperatury i wilgotności. Nierzadko niespodziewany wzrost temperatury prowadzi do przedwczesnego przebudzenia mięczaków, ale w wyniku ich śmierci lub niepłodności.

W sztucznych warunkach mięczaki przed hibernacją są umieszczane w suchych kartonowych pudełkach lub na paletach, gdzie przez tydzień dewastują jelita i pozbywają się nadmiaru wilgoci. Jest to tak zwany okres suszenia. Następnie umieszcza się je w plecionych torbach, a następnie w plastikowych pudełkach, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych nadmiernym ciśnieniem. Kiedy mięczaki są „zapakowane” ich wysyłają w specjalne schroniska, gdzie podtrzymuje się konieczny poziom wilgotności i zimna. Obniżać temperaturę należy stopniowo na 1-2 stopni na dobę. Także należy unikać bardzo niskich temperatur, aby zapobiec krystalizacji.

Jak wyprowadzić ślimaków ze śpiączki

Budzić mięczaków należy bardzo ostrożnie i zgrabnie, ponieważ nagłe zmiany w warunkach wokół nich mogą prowadzić do stresującego stanu i śmierci. Aby obudzić mięczaki i uniknąć dużych strat, stopniowo zwiększaj temperaturę powietrza o kilka stopni dziennie, naśladując naturalne ocieplenie.spiaczka-slimakow To pomoże uniknąć stresów. Nieco przyspieszyć ten proces może podlewanie zwierząt ciepłą wodą. Stopniowo poczują ciepło i zaczną wychodzić z muszli. Nie zapominaj, że ślimaki nie jedli przez całą zimę. Zwykle po zimowaniu są umieszczane w specjalnych korytach, gdzie ich polewają wodą, a na półkach łożą jedzenie. Kiedy się budzą, instynktownie jego odnajdują. Kiedy wszyscy się obudzą, mogą zostać przeniesieni do naturalnych siedlisk, gdzie w ciągu lata ponownie uzupełnią zawartość niezbędnych składników odżywczych na następne zimowanie.

Szybkie Яlecenie

Szybko zrobić zlecenie wybierz towar i wypełnij formularz kontaktowy!