> Przepisy >  Smażone ślimaki

 Smażone ślimaki

 Smażone ślimaki
 • ŚLIMAKI WINOGRADOWE 1 KG
 • OLIWA 1 SZKLANKA
 • OCET WINOGRADOWY 70 ML
 • SUCHY ROZMARYN 1 ŁYŻECZKA
 • GAŁĄZKA ŚWIEŻEGO ROZMARYNU
 • SÓL NORMALNA LUB JODOWANA 4 – 5 ŁYŻEK

 Smażone ślimaki

Mięczaki, jak każdy inny produkt, przed degustacją, konieczne jest poddać obróbce cieplnej. Istnieje wiele sposobów na gotowanie w aromatycznych ziołach, marynowanie w winie i przyprawach, duszenie na maśle i musztardzie, zanurzenie w frytkownicach i, oczywiście, zarumienić na grillu. Wariantów kombinacji smaków jest jeszcze więcej, z ich wyliczenia ciemnieje w oczach i budzi się apetyt. Jak przygotować smażone ślimaki, aby zostali się ozdobą przyjemnego wieczoru?fried-snails

Jako podstawę w naszym przepisie weźmiemy kreteńską technologię gotowania tego dania. W rezultacie szybko się okaże, niewiarygodnie oryginalna, elegancka pod względem gastronomicznym.

Kuchnia grecka i kreteńska różnią się od pozostałych wyraźnymi nutami Morza Śródziemnego: bardzo aromatyczna oliwa, bogaty wybór przypraw, owoce morza pachnące oceanem, ślimaki zebrane w górach, wyśmienite wina i wiele więcej. A tutaj tracą swoją aktualność mity o połączeniu przypraw z określonymi produktami. Czy mogłeś pomyśleć, że rozmaryn, tradycyjna przyprawa do mięsa, jest w stanie wyrazić tak wyraźnie filet ślimaka.

Aby odtworzyć przepis kreteński „Ślimaki winogronowe smażone na oleju z rozmarynem” będziesz potrzebować:

 • Ślimaki winogradowe 1 kg
 • Oliwa 1 szklanka
 • Ocet winogradowy 70 ml
 • Suchy rozmaryn 1 łyżeczka
 • Gałązka świeżego rozmarynu
 • Sól normalna lub jodowana 4 – 5 łyżek

fried-snails

W tym przepisie wykorzystują tylko żywych ślimaków, których mieszkańcy wyspy nazywają „kohl”, więc nie potrzebujesz marynaty. Ale zanim użyjemy ich do jedzenia, oczyścić te ślimaki z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Kucharze kreteńscy, od dwóch do trzech dni przed gotowaniem, karmić ślimaków mąką i przyprawami. To dodatkowo oczyszcza filety i nasyca aromatem. Po tym starannie myjemy je w zimnej wodzie, aby ani na skorupie, ani na mięsie nie było piasku, śluzu. To pobudzi i zmusi ślimaka do całkowitego ujawnienia.

Rozgrzej rondel lub patelnię o grubych ścianach, do dna którego wysypiamy sól (jeśli jest używana jodowana, wtedy naczynie będzie miało wyraźną nutę morską). Rozgrzewamy dobrze, a następnie umieszczamy na wierzchu kohl, nóżką do dołu. Nie bój się soli. Filet ślimaka weźmie tyle, ile będzie konieczne. Ta technologia smażenia wysusza mięso, a sól usuwa nadmiar wilgoci. Trzymamy na średnim ogniu, aż mięczaki przestaną syczeć.

Potem usuwamy całą sól z patelni, dodajemy oliwę. Im bardziej będzie pachnieć, tym lepiej dla przyszłego dania. Rozgrzewamy olej przez około 5 minut. Następnie posypać suchym rozmarynem i zalać octem winogronowym (można zastąpić winnym). Na tym etapie musisz być ostrożniejszy, ponieważ ocet może się zapalić. Wiarygodność nie jest zbyt duża, ale: „uprzedzony – oznacza uzbrojony”.fried-snailsKiedy wszystkie smaki się otworzą, możesz usunąć z ognia gdzieś za pięć – siedem minut, wkładając do oleju gałązkę świeżego rozmarynu.Podawać to kreteńskie arcydzieło można w dwóch wersjach:Pierwsze – to ułożenie ślimaka w skorupkach na płaskim naczyniu, wlewanie na wierzch pachnącego sosu, który okazał się podczas gotowania, ze szklanką białego wytrawnego Aligote lub Pinot.Drugie – polega na uproszczeniu zadania dla tych, dla których ten przysmak jest przeznaczony. Mianowicie, można wyjąć filet ze skorupy, oddzielając nogę od żołądka. Połóż filet w głębokim talerzu z szerokimi krawędziami, posmaruj go schłodzonym sosem, udekoruj świeżą gałązką rozmarynu. Smak i bogactwo aromatu dopełnią kieliszek musującego wina Brut.

 

Szybkie Яlecenie

Szybko zrobić zlecenie wybierz towar i wypełnij formularz kontaktowy!