> Informacja > Ślimaki w kulturze

Ślimaki w kulturze

slimaki-w-kulturzeJeśli wyobrazić sobie galaktykę, co z tego wyjdzie? Istnieje wiele małych świecących gwiazd, które gromadzą się w cyklu spiralnym, poruszając się w określonym kierunku i wzdłuż danej trajektorii? A teraz wyobraźmy sobie muszlę ślimaka, mającą ten sam cykl spiralny. Nie sądzisz, że to na pewno ma pewną wskazówkę co do opisu powstawania wszystkich rzeczy, a zwłaszcza Ziemi? Spróbujmy zrozumieć, dlaczego te małe zwierzęta są powiązane z pochodzeniem życia na Ziemi.

 

Obraz ślimaka

Istnieje kilka wersji formacji świata, w których oni odgrywają główną rolę. Na przykład w mitologii Altańczyków istnieje wariant stworzenia świata przez pana podziemnego świata Erlika, który w ciele ślimaka stworzył wszystkie żywe istoty. Mieszkańcy Nauru, koralowej wyspy na Oceanie Spokojnym, wierzyli, że twórca, Areop-Enap, pojawił się właśnie z muszli tego mięczaka.slimaki-w-kulturze

W starożytnym centrum kulturalnym plemienia Majów znajduje się piękna kamienna konstrukcja w kształcie walca – Obserwatorium do obserwacji Wenus, a więc nazywa się ElCaracol, co z hiszpańskiego tłumaczy się jako „ślimak”.

Zwierzęta te pojawiły się nawet w czasach, gdy prymitywny człowiek mógł jedynie zbierać, więc pierwsze kontakty były wyłącznie gastronomiczne. A teraz, po tak długim czasie, mięczaki otrzymały prawo bycia na godłach osobistych, jak na przykład, godło Antyma Iberyjczyka, teologa, biskupa, metropolity Wołoszczyzny; oraz w heraldyce rodziny d’Alesso; kilku francuskich wiosek; miast Europy Środkowej i Wschodniej, Szwajcarii, Włoch.

 

 

Ślimak symbolem

slimaki-w-kulturzeW średniowiecznej Europie, kiedy jeszcze nie nastała epoka Renesansu, to małe zwierzę zostało oskarżone o lenistwo, ale wszystko dlatego, że narodziło się na ziemi, żyło tam, żywi się tym, co jest w glebie i umiera w tym samym miejscu. Nazwać człowieka ślimakiem było uważane za zniewagę, ponieważ lenistwo jest wielkim grzechem.

Hindusi z Meksyku, znani jako Aztekowie, czcili Starego Boga Księżyca lub Tekstisecatla, przedstawiając go na obrazie starca, którego grzbietem była skorupa ślimaka symbolizująca fazy księżycowe. Wszakże jest on również ukryty, pokazany całkowicie, pozostając tajemnicą.

Starożytni Egipcjanie zadawali pytania filozoficzne. Takie, jak: czy można kierować czasem, dlaczego jesteśmy zależni od czasu, jak on wpływa na nas. Uważano, że osoba musi przejść testy, aby poznać czas i nauczyć się nim zarządzać. A ślimak stał się znakomitym symbolem w tym, ponieważ niesie swój czas, mieszkając nad sobą, ponad ramionami. W kręgach spirali jest znaczenie czasu. Od małego koła do dużego, i tak dalej, aż do momentu, w którym wykracza poza wiedzę.

 

Co symbolizuje ślimak

Gdy starożytne cywilizacje osiągnęły pewne granice wiedzy, nadszedł czas, aby zastanowić się nad znaczeniem i pochodzeniem życia. Wraz z rozwojem religii i symboliki starożytni myśliciele zaczęli dostrzegać podobieństwo i regularność wydarzeń. Na początku na poziomie prymitywnym, a następnie wnioski zyskały na znaczeniu. Tak więc symbol tego mięczaka zajął w pełni wytłumaczalne miejsce w ludzkim opisie świata:

  • Cykliczność. Komu, jak nie tym ślimakom wiedzieć o cykliczności. W końcu, jeśli występują poważne warunki klimatyczne, wówczas mięczak po prostu chowa się w swojej chacie i czeka na odpowiedni moment. Te obserwacje doprowadziły do wniosków dotyczących stałego odradzania się, dostosowawszy ten proces do zmartwychwstania Pana.
  • Symbol wieczności. Sumerowie i Babilończycy uważali ślimaków nieśmiertelnymi, co czyni je symbolem wieczności, ponieważ ten mały mieszkaniec dużej planety istnieje od kilku milionów lat.
  • Symbol płodności. W starożytnej cywilizacji japońskiej ślimak uważany był za boga wody. Została proszona o deszcz, wierząc, że bóg wody mieszka w stawie w postaci wielkiego ślimaka.
  • Symbol tolerancji i wytrwałości. Trzeba tylko zobaczyć, jak to bezradne zwierzę pokonuje dystans i od razu wiadomo, dlaczego mięczaki są symbolem wytrwałości, gorliwości w buddyzmie i praktyce Feng Shui.
  • Symbol dualizmu. Mięczaki są z natury hermafrodytami. Podczas parzenia ujawniają swoją seksualną naturę, męskie i kobiece.

A teraz, kiedy spotkasz po liściem winogradowym ślimaka, pamiętaj, że jeszcze niedawno był bóstwem, symbolem wieczności, cierpliwości, skromności, przemijającego czasu, zawsze osiągającego swoje cele.

Szybkie Яlecenie

Szybko zrobić zlecenie wybierz towar i wypełnij formularz kontaktowy!