> Informacja > POPYT NA DANIA ZE ŚLIMAKÓW NA ŚWIECIE

POPYT NA DANIA ZE ŚLIMAKÓW NA ŚWIECIE

Na całym świecie ślimaki są spożywane przez długi czas. Jeszcze w jaskiniach ludzi pierwotnych znajdowali puste muszle mięczaków. Poważali taki produkt w Starożytnej Grecji i Imperium Rzymskim. Jednak w ostatnich latach popyt wzrósł kilkakrotnie.

Co roku na rynek światowy trafia około 420-450 tysięcy ton ślimaków na kwotę około 12 miliardów dolarów. Chiny są uważane za lidera zakupów. Po nim idą kraje europejskie: Francja, Włochy, Hiszpania. Także lubią delikates w Grecji, Belgii i Rumunii.

W krajach Bałtyckich, na Białorusi i Ukrainie kilkadziesiąt lat temu nawet nie sądzili o tym, że takich ślicznych opieszałych stworzeń można jeść. Teraz w tej sprawie można zobaczyć ogromny postęp kulinarny.

POPYT NA DANIA ZE ŚLIMAKÓW NA ŚWIECIE

Na Ukrainie w ciągu ostatnich czterech lat popyt wzrósł ponad sto razy! Jeśli w 2013 spożyliśmy 3 tony mięczaków, to w 2017 już 360 ton. Jest to związane z tym, że Ukraińcy nadal poznają kuchnie innych krajów i poszerzają swoje kulinarne horyzonty. A popularyzacja kuchni południowoeuropejskiej, w której mięso delikatesowe jest szczególnie popularne, aktywnie trwa na całym świecie.

Francja jest uważana za miejsce narodzin najbardziej wykwintnych dań ze ślimaków. Tam są używane jako składnik sałatek, zup, gotowane, smażone, duszone. Ale najbardziej znanym delikatesem jest escargot. Istnieje kilka najbardziej popularnych receptur: po burgundzku, po diżońsku, po limuzyńsku. Wszystkie one są nazwane na cześć regionów lub miast Francji.

Podstawą do escargot to kremowy sos, do którego dodawane są różne składniki, nadające potrawie niesamowity aromat i podkreślające smak delikatnego mięsa ślimaka.

W Hiszpanii mięczaki są w menu wielu restauracji. Często jedzone są w święta. Szczególnie popularne jest hiszpańskie danie paella ze ślimakami. A samodzielna przekąska z mięsa dietetycznego nazywa się tam caracoles.

Na wyspie Elba we włoskim regionie Toskania turyści koniecznie powinni spróbować ślimaków w sosie pomidorowym. Do niego dodawane są pikantne zioła, niezmienny atrybut kuchni włoskiej.

Ciekawa historia wydarzyła się w Japonii. W czasie drugiej wojny światowej japońska armia posmakowała Achatiny, gigantyczny ślimaki, które koczowały w Południowej części Oceanu Spokojnego. Stamtąd po wojnie ich przywieźli do Kraju Wschodzącego Słońca. Achatiny stały się niezwykle popularne. Zaczęły otwierać fermy dla ich hodowli. Oprócz delikatnego smaku Japończycy, jak zwolennicy medycyny alternatywnej, uważają zupę z tych ślimaków za najlepsze lekarstwo na gruźlicę.

Z Japonii Achatiny zaczęły trafiać do innych krajów, gdzie również zaczęli je hodować. Jednak w warunkach naturalnych taki gatunek może przetrwać tylko w tropikalnym klimacie.

W naszej pasie jest zbierany i uprawiany winniczek. To najpopularniejsza z jadalnych mięczaków i zajmuje lwią część wspólnego rynku mięsa ślimaków.

POPYT NA DANIA ZE ŚLIMAKÓW NA ŚWIECIE

Większość z nich jest zbierana w zachodniej części Ukrainy w warunkach naturalnych. Stamtąd są one eksportowane do krajów Bałtyckich, tam są przetwarzane i dostarczane do Francji, Włoch, Hiszpanii.

Fermy ślimacze, które otwierają się na Ukrainie z każdym rokiem, działają głównie na rynek wewnętrzny. Surowce kupowane są przez restauracje, luksusowe sklepy, firmy, które produkują mrożone półfabrykaty, a także farmaceutyczne i kosmetyczne fabryki (produkują one kremy przeciwzmarszczkowe i maści lecznicze na podstawie śluzu ślimaczego).

Ślimaczy boom na światowym rynku rośnie z każdym rokiem. Jest to jedna z nielicznych branż, gdzie popyt znacznie przewyższa podaż. Być może to właśnie Ukraina wkrótce stanie się jednym z głównych eksporterów surowców na świecie, bo nasza gleba, gorliwość i pracowitość ukraińców pomogą dość szybko rozwinąć ten biznes.

Szybkie Яlecenie

Szybko zrobić zlecenie wybierz towar i wypełnij formularz kontaktowy!