> Informacja > Jakie są ślimaki, gatunki i rodzaje

Jakie są ślimaki, gatunki i rodzaje

jakie-sa-slimaki-gatunki-i-rodzajePrzyroda odkrywa bogaty świat wszelkich gatunków zwierząt, i ślimaki nie są wyjątkiem. Liczba gatunków ślimaków jest bardzo duża. Tak więc, tylko w Australii opisano ponad 3000 gatunków, które podzielone są na roślinożerców i drapieżników. Jeśli roślinożerne mięczaki żywią się roślinami, drapieżniki zazwyczaj jedzą podobnych do siebie. W naszych szerokościach geograficznych można spotkać «wegetarian», ale dla drapieżników również znalazły interesujące zastosowanie. Na przykład ślimak-drapieżnik wodny Helena jest zwykle trzymany w akwariach nie tylko dlatego, że jest bardzo piękny, ale także dlatego, że może kontrolować nadmierną hodowlę mieszkańców akwarium. Drapieżniki mogą być zarówno ziemskie, jak i mieszkańcami rzek i jezior.

Gatunki roślinożerne to głównie szkodniki i szkodzą te ślimaki ogrodom i winnicom. Na przykład azjatycki ślimak-włóczęga ma największą długość do 18 mm i jest poważnym szkodnikiem. On je winorośli z dużych winnic. Wśród ogromnej różnorodności skorupiaków jako jedzenie stosują tylko niektóre z nich.

 

Rodzaje ślimaków jadalnych

Te mięczaki zostały używane do jedzenia w starożytnym Rzymie i Grecji, gotowane z mąką, aromatycznymi ziołami i winem, nadając mięsu wyjątkowy, delikatny smak. W różnych krajach świata używa się różnych rodzajów ślimaków. Przepisy na gotowanie również bardzo się róźnią. W jednej części świata są uważane jako delikates, a w drugiej po prostu jako przekąska do zupy lub jedzenia ulicznego.

 

Jakie są rodzaje ślimaków jadalnych?

W krajach europejskich głównie jedzą ślimaki lądowe rodziny Helicidae, która ma podgatunki w zależności od siedliska przyrodniczego:

  • Helix Pomatia – ślimak winniczek. Jego ojczyzną jest Europa Środkowa i Południowo-Wschodnia. Uważa się, że jego mięso jest smaczniejsze niż mięso innych gatunków.
  • Helix Lucorum – tego ślimaka można zobaczyć we wschodnim regionie Morza Śródziemnego, głównie w żywności stosowany jest w Grecji i Gruzji.
  • Helix Aspersa – ten ślimak jest bardziej znany jako ogrodowy. Często występuje w wielu krajach świata, ale najczęściej – w krajach regionu Morza Śródziemnego, oraz w Europie Zachodniej i Wschodniej. Istnieje kilka podgatunków: Helix Aspersa Muller i Helix Aspersa Maxima.

 

Jakie ślimaki można jeść?

jakie-sa-slimaki-gatunki-i-rodzajeChociaż jadalnych rodzajów ślimaków niemało, ale w gotowaniu używa się najsmaczniejszych, których mięso uważa się za przysmak. Należą do nich ślimaki winniczki i ogrodowe. Są hodowane w gospodarstwach wyspecjalizowanych, takich jak farma «Snails House» w dużych ilościach na sprzedaż, zaopatrzenie restauracji i sklepów, a także w przemysł farmaceutyczny. Francuscy smakosze jedzą ślimaki winniczki, ale ślimaki ogrodowe również uzyskały swoje wyznanie na świecie.

Helix Pomatia jeden z najczęściej używanych gatunków w kuchnie świata. Mięso tego gatunku jest cenione bardziej niż inne skorupiaki. Dojrzała osoba tego ślimaka osiąga rozmiar i wagę niezbędną do jedzenia w ciągu 2-3 lat, jej waga może osiągnąć 30-45 gramów.

Helix Аspersa Maxima jest jeszcze znany jako duży szary ślimak, który różni się od ślimaków winniczków krótszym cyklem hodowli. Aby osiągnąć wielkość odpowiadającą kryteriom handlowym i konsumenckim, te ślimaki potrzebują jednego sezonu, czyli okresu 5-7 miesięcy od wiosny do jesieni. Osoba dorosła tego gatunku waży od 16 do 25 gramów i jest w stanie złożyć 120-180 jaj.

jakie-sa-slimaki-gatunki-i-rodzajeHelix Aspersa Muller znany również jako szary mały ślimak, jego zaletą jest to, że w gotowaniu jest używany w całości. Chociaż ten ślimak jest mały, jego mięso jest bardzo smaczne i nie wymaga specjalnej wstępnej obróbki. Gotują go razem z muszlą, bez usuwania jelita. Jego waga dochodzi do 6-10 gramów i on składa 80-120 jaj. Czas potrzebny na uzyskanie gatunku nadającego się do sprzedaży jest mniejszy niż w przypadku dużych krewnych i wynosi tylko 5-6 miesięcy.

Mniej znanym, ale także jadalnym ślimakiem jest Otala Lactea — ślimak mleczny lub hiszpański. Nie jest tak szeroko rozpowszechniony. Jest spożywany przez Hiszpanów, Portugalczyków, Greków i mieszkańców innych krajów śródziemnomorskich. Jest zbierany na wolności w dzikiej naturze i uważany za inwazyjnego szkodnika w gospodarstwie rolnym. Jest nieco mniejszy niż ślimak Helix Aspersa, wzór na skorupce bardzo się róźni, ale ogólnie jest beżowy z ciemniejszymi brązowymi paskami.

 

Technologia hodowli ślimaków wymaga uwagi i cierpliwości.

Konieczne jest stworzenie odpowiednich warunków dla utrzymania i hodowli całego stada mięczaków. Zazwyczaj umieszczają je w warunkach sprzyjających rozmnażaniu do specjalnie wyposażonych pól. W takich warunkach zwierzęta te dają potomstwo, przybierają na wadze, a następnie są zbierane, czyszczone, gotowane i mrożone. Dalej po zapakowaniu są dostarczane do restauracji i sklepów.

Opisane gatunki są używane do gotowania przez wiele narodów świata. Są nie tylko smaczne, ale również bardzo korzystne dla zdrowia, ponieważ zawierają dużą ilość witamin i aminokwasów niezbędnych dla naszego organizmu.  Ślimaki — przysmak, który cieszy się dużym popytem w krajach europejskich.

 

Jakie ślimaki są spożywane we Francji?

We Francji najbardziej ceniony jest Helix Pomatia, hodowany w Burgundii. Z tego ślimaka przygotowują pyszne danie zwane Escargot de Bourgogne. Francuzi są największymi konsumentami skorupiaków na świecie. Każdego roku zjadają około 27 tysięcy ton lub 700 milionów sztuk, lecz ich popyt jest zaspokojony tylko o 60-70%. Oczywiście jednej Burgundii nie wystarczy, aby nakarmić wszystkich smakoszy, więc Europa importuje ten przysmak z innych krajów.

 

Jak ugotować ślimaki po francusku?

jakie-sa-slimaki-gatunki-i-rodzajeTradycyjne francuskie przepisy nie są zbyt skomplikowane. Podstawą są oczywiście ślimaki. Nie jest konieczne stosowanie wyłącznie żywych skorupiaków. Rozprzestrzeniane są również ślimaki konserwowane i zamrożone. Zasada gotowania polega na tym, żeby gotowane filety wymieszać z olejem, różnymi przyprawami, i w końcu ugotowane muszle napełniamy nadzieniem i układamy na wysmarowanej formie okrągłej. W zależności od wybranych składników, receptura może być nazwana inaczej. Dlatego dla konsumentów w innych krajach każdy z przepisów można nazwać «po francusku».

Przepisy na gotowanie i rodzaje skorupiaków stosowane w żywności w każdym kraju na świecie są różne. Natura szczerze obdarowała świat swoją różnorodnością. Są hodowane na farmach lub w dzikiej naturze, ich mięso jest niezmiennym źródłem witamin i substancji przydatnych dla naszego organizmu.

 

Szybkie Яlecenie

Szybko zrobić zlecenie wybierz towar i wypełnij formularz kontaktowy!