> Informacja > JAK ZIMUJĄ ŚLIMAKI?

JAK ZIMUJĄ ŚLIMAKI?

Okres aktywnego życia ślimaków winniczków trwa od wiosny do zimnej pory. W tym czasie one czołgają po powierzchni ziemi, na drzewach, żywią się roślinami i rozmnażają się. Jak tylko temperatura powietrza spadnie do 8-10 °C, małże przygotowują schronienie na zimę.

Natura zadbała o te stworzenia i przedstawiła im zestawienie instynktownych działań, aby mogły uratować się przed zimą. A ten proces jest dość interesujący. Przed nim ślimak powinien zaopatrzyć się w substancji odżywcze, podobnie jak wiele zwierząt, które hibernują.

Teraz o wszystkim w kolejności.JAK ZIMUJĄ ŚLIMAKI?

Ślimaki zimują pod opadłymi liśćmi lub w dołach pod ziemią.

Pomimo ich powolności, małże są dobrymi kopaczami. Czasem zimują nawet w grupach, ale prawie zawsze wybierają to samo miejsce. Jeśli gleba nie jest zbyt gęsta, zagrzebują się na głębokości od 10 do 30 cm. Zależy to od intensywności zimy: im niższa temperatura, tym głębsze schronienie.

Po znalezieniu odpowiedniego miejsca, ślimak zaczyna chwytać głową kawałki ziemi przez ruchy falowe i przesuwać ją wzdłuż ciała do tyłu, przyciskając do siebie. Tak więc wykopana ziemia znajduje się nad muszelką, a mięczak kontynuuje wykonywanie tego samego działania, stopniowo penetrując głębiej i pokrywając się wykopaną ziemią.

Zdarza się, że ziemia jest bardzo twarda i niemożliwe jest wykopanie rowków. W tym przypadku ślimaki spędzają zimę pod opadłymi liśćmi.

Dodatkową ochroną w tym przypadku jest epifragma. Tak nazywa się wapienny korek, który powstaje z zamrożonego śluzu zwierzęcia i zamyka skorupę. W tej czapce milczek pozostawia wlot, dziurę, żeby był przepływ powietrza. Jego grubość zależy również od temperatury.

Ślimaki zawsze śpią »do góry nogami». W ten sposób łatwiej im oddychać, ponieważ istnieje przepływ powietrza między membraną a wykopaną ziemią. Ponadto, ta pozycja zmniejsza ryzyko przenikania bakterii z gleby i ułatwia proces wychodzenia po hibernacji.JAK ZIMUJĄ ŚLIMAKI?

Podczas zimowania ślimak traci około 10% swojej wagi. Ale po przebudzeniu udaje mu się przybrać na wadze przez 4-6 tygodni. Budzi się wystarczająco szybko. Gdy tylko śnieg zaczyna aktywnie topnieć, zwierzę natychmiast wychodzi na zewnątrz, aby nie utopić się w uformowanej wodzie.

W procesie anabiozy (dokładnie tak nazywa się stan, w którym ślimaki znajdują się podczas snu) występują zmiany w ich ciele: zostają znacznie spowalniane procesy metaboliczne, a także odbywa się zmiana składu chemicznego hemolimfy (płyn, który krąży w naczyniach i międzykomórkowych jamach mięczaków). Wszystko to dzieje się po to, aby nie zostały dotknięte przez mróz.

Ślimaki winniczki – niesamowite stworzenia i obserwowanie ich życia są bardzo interesujące. W naszej naturze są jeszcze wiele zwierząt, o których wiemy niewiele, ale niektóre fakty z ich życia są tak niezwykłe, że nawet trudno jest sobie wyobrazić.

 

Szybkie Яlecenie

Szybko zrobić zlecenie wybierz towar i wypełnij formularz kontaktowy!