> Informacja > Jak wygląda farma ślimaków

Jak wygląda farma ślimaków

Biznes ślimaków na Ukrainie szybko się rozwija. W ciągu ostatnich czterech lat eksport produktu wytwarzanego przez ukraińskie gospodarstwa rolne zwiększył się czterokrotnie. Jednocześnie taka działalność pozostaje opłacalna i popytowa — podaż na rynku nie pokrywa popytu i zdaniem ekspertów nie obejmie kolejnych 10 lat.

Ciekawy fakt: dziś tylko 15-20% ślimaków na rynku są hodowane na farmie, reszta zbierana na wolności. Wiadomo jednak, że mięso dzikich ślimaków jest mniej smaczne, a w niektórych krajach europejskich zbieranie jest całkowicie zabronione. Jak gospodarstwa osiągają wysoką jakość produktów w gospodarstwach, przeczytaj poniżej.

Opis podstawowej struktury farmy ślimaków

W sztucznych warunkach ślimaki mogą być hodowane w otwartych i zamkniętych gospodarstwach. Otwarte gospodarstwa są w pełni zorganizowane na otwartych obszarach. Zamknięte gospodarstwa wiążą się z wykorzystaniem pomieszczeń.

Ważne! W klimacie Ukrainy najczęściej stosuje się połączenie dwóch rodzajów hodowli ślimaków. Farmy ukraińskie – typ kombinowany.

W naturze mięczaki żyją w miejscach o zwiększonej roślinności i wilgotności. Chowają się pod liśćmi i glebą w lasach, na polach i w pobliżu zbiorników wodnych. Żyją w takim rocznym cyklu:

 • wiosną, kiedy rozpoczyna się odwilż, ślimaki parzą się i składają jaja;Jak wygląda farma ślimaków
 • w lecie żyją na powierzchni;
 • bliżej zimy zakopują się w ziemi o głębokości 10 cm i hibernują.

Na farmach starają się zapewnić zwierzętom warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych, ale jednocześnie chronią je przed zagrożeniami występującymi w przyrodzie:

 • pola, na których ustawiono otwartą część farmy, są ogrodzone;
 • dla wygody przenoszenia ślimaków pokrywają ścieżki drewnianymi paletami;
 • w pomieszczeniach dla ślimaków zainstalowano osobne zagrody — woliery, są one pokryte kalcynowaną ziemią i tam sadzone rośliny.

Ważne! Dwoma głównymi zagrożeniami dla ślimaków w naturze są drapieżniki i choroby. Od drapieżników ślimakom pomaga izolacja farmy.  Dokładna kontrola warunków i odżywiania mięczaków pomaga unikać różnych chorób.

Dodatkowe wyposażenie lub sprzęt

Ślimaki są bezpretensjonalne w opiece nad nimi: nawet jedzą to samo, gdzie czołgają (liście i gleba), ale jednocześnie ich normalna aktywność życiowa jest możliwa tylko w przypadku optymalnych warunków życia, które są dość surowe:

 • wilgotność 85-90%;
 • temperatura 20-25 °C;
 • brak bezpośredniego światła słonecznego.

Warunki te są niezbędne do życia i rozmnażania dorosłych osób dojrzałych płciowo. W przypadku nowej generacji (jaja i młode ślimaki) nieco różnią się:

 • temperatura 17 °C;
 • wartości pozostałych parametrów są podobne do wymagań z poprzedniej listy.

Aby mięczaki były zdrowe, należy kontrolować wilgotność i temperaturę. W tym celu stosuje się przyrządy pomiarowe. Opcjonalne wyposażenie służy również do dostosowania wartości:

 • system grzewczy;Jak wygląda farma ślimaków
 • osuszacz powietrza.

Inne wyposażenie niezbędne do gospodarstwa:

 • system zaopatrzenia w wodę;
 • system wentylacji.

System zaopatrzenia w wodę automatyzuje dostarczanie wody do gospodarstwa. Aby zapobiec zachorowaniu ślimaków, farmę należy regularnie odnawiać lub modernizować.

System wentylacji pozwala wzmocnić ochronę mięczaków przed chorobami – czyste powietrze ma dobry wpływ na ich życie.

Istnieją inne punkty związane z charakterystyką życia ślimaków. Kiedy stworzenia składają jaja, przenoszą je do oddzielnych wolierów.

Przygotowanie pomieszczeń gospodarstwa hodowli ślimaków do przetwarzania produktów

Kiedy młode ślimaki rosną, można je wystawić na sprzedaż. Ale wcześniej produkt musi zostać przetworzony. Na rynku sprzedają zarówno żywe, jak i gotowane mięczaki, a także dodatkowe produkty.

Zbierają te stworzenia ręcznie. Następnie są myte i wystawiane na sprzedaż lub przekazywane kucharzom. Do dodatkowych przydatnych produktów również wchodzą:

 • mucyna (wydzielina lub śluz ślimaka);
 • kawior ślimaka.

Kawior ślimaka są również zbierany, a nawet zostaje myty ręcznie. Jest to bardzo delikatny produkt, ponieważ jest sprzedawany po bardzo wysokich kosztach. Mucynę zbiera się przy użyciu specjalnej technologii, dzięki czemu w sprzedaży trafia tylko czysty i zdrowy produkt. Do tych procesów w gospodarstwie należy przygotować osobne pomieszczenia z odpowiednim wyposażeniem.

Szybkie Яlecenie

Szybko zrobić zlecenie wybierz towar i wypełnij formularz kontaktowy!

© "Snails-house", 2016 - 2019, Wszelkie prawa zastrzeżone