> Informacja > Kto i jak je ślimaków

Kto i jak je ślimaków

Kto i jak je ślimaków?

how-eat-snailsŚlimaki – są to starożytne stworzenia, które są obecne na wielu etapach ludzkiej historii. Dowody na istnienie ślimaków odkryto przed wiekami podczas wykopalisk i badań prowadzonych na terytoriach różnych krajów. W warunkach przeżycia ludzie próbowali jeść różnorodność roślin i zwierząt, które znajdowały się w ich okolicy. Tak ślimaki trafili do jedzenia ludzi, mieszkających na wybrzeżu Morza Śródziemnego, centralnej i zachodniej Europie oraz w innych krajach z odpowiednimi warunkami dla istnienia mięczaków.

Całkiem niedawno, w 2011 roku, dzięki przeprowadzonym badaniom w Cova de la Barriada w Benidorm, Hiszpania znaleziono około 1500 muszli ślimaków, po których było widać, że oni zostały poddane obróbce cieplnej. Znalezione muszle w warstwach skał osadowych wskazują, że człowiek używał ślimaków do jedzenia 30 000 lat temu. Z analizy znalezionych muszli okazało się, że były to dorosłe osobniki ślimaków tego gatunku Iberus alonensis oraz że smażono je w wysokiej temperaturze na drewnie sosnowym i jałowcowym. Naukowcy uważają to niepodważalne dowody na wykorzystanie bezkręgowców w diecie ludzi we wczesnym paleolicie w basenie Morza Śródziemnego.

Ale nie tylko ludzie od niepamiętnych czasów jedzą jadalnych ślimaków. Mięczaki są bardzo ważnym składnikiem łańcucha pokarmowego drapieżników, wśród ssaków, a także niektórych gryzoni, jeżowców i ptaków. Drapieżczy krewni też nie lekceważą jedzeniem jadalnych ślimaków z rodzaju Helix. Takie gatunki jak Euglandina rosea i Rumina decollata mają w swojej diecie winniczków, wstążka ogrodowego i achatiny. Są to gatunki inwazyjne, które były wykorzystywane przez ludzi jako środek kontroli biologicznej nad rozpowszechnieniem mięczaków, ślimaków i ich jaj. Dzięki ich pomocy ludzie kontrolują liczbę roślinożernych mięczaków, które są złośliwymi szkodnikami rolniczymi. Miłość do delikatnych skorupiaków doprowadziła do groźby wyginięcia niektórych rodzajów owoców i winnic. Dlatego niektóre kraje zastosowały takie kontrole nad ich liczebnością.

Jak jedzą ślimaków po burgundzku?

how-eat-snailsNiemniej jednak delikatesowy mięczak pozyskuje coraz więcej gastronomicznych fanów na całym świecie. W ciągu niektórych wieków Helix Pomatia uważała się za jedzenie biednych, a w czasach Renesansu on zyskał przeszłą popularność wśród szlachetnych i bogatych. Dzisiaj w licznych elitarnych restauracjach Europy można znaleźć francuski delikates – escargot po burgundzku. Jego uważają wspaniałą zakąską do wina, a dla wygody konsumpcji wymyśliła nawet specjalne urządzenia.

Ale nie tylko Francja jest głównym konsumentem jadalnych ślimaków. Jak i 30000 lata temu są spożywane na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Niektóre prowincje Włoch i Hiszpanii uważają mięczaki za narodową potrawę.

Jak jeść ślimaków w restauracji i dlaczego szczypce?

Przepisy przygotowania mięczaków o zwyczaje ich jedzenia w każdym kraju się różnią. Na przykład we Francji do podawania escargot

how-eat-snails

Używana jest specjalna płytka z obniżeniami dla muszel – talerz ze specjalnymi zagłębieniami na ślimaki. Urządzeniami dla escargot służą widelec z dwoma ząbkami i szczypce. Za pomocą szczypców należy wziąć muszlę, a widelcem zgrabnie wydostać jej zawartość.

W Hiszpanii do dań, przygotowanych z mięczaków, podają pusty spodek i wykałaczki. Tam wolą Helix Aspersa Muller, a widelcem nie jest wygodnie ich jeść. Najczęściej mięczaków po prostu biorą rękami i wysysają z muszli.

              

  Z jakim winem jedzą ślimaków?

how-eat-snailsEscargot czy mięczaki w puszkach – to świetna przekąska lub aperitif. Najczęściej podaje się je do wytrawnego białego wina. Lekka kwaśność białego młodego wina delikatnie tłumi kremowy smak masła i podkreśla pikantne leśne nuty wyjątkowego smaku mięsa ślimaka. Ta kombinacja smaków jest bardziej rozpowszechniona we Francji.

Hiszpanie przygotowują małże w sosach z różnymi aromatycznymi przyprawami, ziołami i pomidorami oraz dodatkiem papryki chili. Takie potrawy przyjemnie zapijać orzeźwiającym, zimnym piwem. Dlatego w domu i kawiarni Hiszpanie podają go właśnie do pikantnych małży.

Przygotowanie ślimaków w różnych krajach świata – to tradycja, która rozwinęła się przez lata. Gdzieś są gotowane z masłem, gdzieś w pomidorach lub smażone na oliwie. Ale w każdym kraju i prowincji istnieją pewne tradycje podawania i przygotowywania ślimaków. how-eat-snailsWe Francji znakomite wina podawane są do delikatnego małża zapieczonego z masłem. W Hiszpanii ślimaki są uznawane za danie rodzinne, przygotowane dla dużej kompanii i podawane z piwem. We Włoszech i Grecji istnieją inne tradycje związane ze skorupiakami. Dlatego jak jeść ślimaków i z czym ich podawać do stołu możesz wybrać sam i założyć swoje tradycje przygotowania i jedzenia tego wyśmienitego produktu dietetycznego.

 

Szybkie Яlecenie

Szybko zrobić zlecenie wybierz towar i wypełnij formularz kontaktowy!