> Informacja > Hodowla ślimaków. Poradnik krok po kroku

Hodowla ślimaków. Poradnik krok po kroku

Aby rozpocząć jakąkolwiek działalność gospodarczą, konieczne jest posiadanie pewnej wiedzy, umiejętności. Ale jeśli kolosalne koszty są potrzebne do zorganizowania dużego gospodarstwa rolnego lub holdingu, to w przypadku gospodarstwa specjalizującego się w hodowli ślimaków koszty te są minimalne.

Na dzień dzisiejszy ten produkt zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju. Jeśli Europa od dawna hoduje i spożywa ślimaki, kraje WNP dopiero zaczynają zwiększać produkcję w tym przemyśle. Ale już obecnie eksport tego produktu wzrósł do 350 ton w roku 2016, nadal zwiększając obroty produkcyjne.

Kraje Europy (Francja, Hiszpania, Włochy, Grecja) wystarczająco długo używają ślimaków do jedzenia. W niektórych miastach ten przysmak jest uważany za narodowy, dlatego jego spożycie znacznie przekracza zasoby produkcyjne.

Przydatne właściwości mięsa mięczaków

Zdrowy styl życia stał się integralną częścią współczesnego świata. Zanim kupimy produkt, dokładnie przestudiujemy etykietę, ale ten produkt jest jednym z najbardziej użytecznych i niezrównanych w ilości składników odżywczych, aminokwasów, witamin, makro i mikroelementów, i w zasadzie nie ma analogów wśród innych produktów. Mięso ślimaków jest uważane za dietetyczne, zalecane do stosowania przez kobiety w ciąży, małe dzieci, osoby chore na cukrzycę.

Ukraińcy wolą eksportować ten produkt, a nie spożywać, więc ilość dostarczanych ślimaków do Polski, Rumunii i na Litwę jest siedmiokrotnie wyższa niż ilość dostaw naszego produktu narodowego – słoniny! Cena jednego kilograma żywego produktu wynosi 1 USD, a przetworzone produkty, które Europa kupuje od Polski, kosztują 5-7 USD.

Jakie mięczaki mogą być używane do gotowania i spożycia

Hodowla ślimaków. Poradnik krok po kroku

W naszych warunkach klimatycznych najbardziej komfortowo się czują szare ślimaki winogronowe – winniczki, a mianowicie: Helix Aspersa Maxima i Helix Aspersa Muller – ich mięso jest popularne wśród europejskich smakoszy. Zwierzę to żyje wszędzie i dostosowuje się do naszego klimatu. Można je znaleźć w ogrodach przydomowych, trawnikach, nizinach w pobliżu wody. Mają swoją nazwę ze względu na zbyt duże skupienie się wokół winnic, ponieważ gleba niezbędna do życia mięczaka całkowicie pokrywa się z potrzebami wzrostu winorośli.

Oczekiwana długość życia w środowisku naturalnym zależy od wielu czynników, takich jak kolor ślimaka, ale przeciętnie zwierzę może żyć 9 lat.

Popyt jest także na kawior tych mięczaków.

Jak rozpocząć proces hodowli ślimaków

Najpierw należy zebrać maciczne stado. Stado składa się z 500-750 dorosłych zwierząt, gotowych do rozmnażania, i może być zebrane samodzielnie na wolności, ale to zajmie dużo czasu, ponieważ zwierzęta są aktywne tylko wtedy, gdy jest chłodno lub po deszczu.

Kupić gotowe maciczne stado można w polskich farmerów. Oni od dawna zajmują się hodowlą tego zwierzęcia, będąc specjalistami w tej sprawie. Farmerzy sprzedadzą wszystkim chętnym niezbędną liczbę zwierząt domowych, powiedzą, jak wyposażyć szklarnię i udzielą rady na temat żywienia ślimaków.

Aspekty dotyczące rejestracji

Najpierw należy zarejestrować się jako prywatny przedsiębiorca lub osoba prawna, wybierając kod działalności powiązany z mięczakami – Klasyfikator Rodzajów Działalności Gospodarczej (ukr. КВEД) 05.00.11.300. Następnie należy wybrać system podatkowy i uzyskać zezwolenie na prowadzenie prac od służby weterynaryjnej, która może przyjść do Waszego gospodarstwa wraz z inspekcją. Jeśli planujesz sprzedaż produktów do restauracji, nadal będziesz potrzebować certyfikatu zgodności, który potwierdzi jakość wytwarzanych produktów.

Założenie farmy

Hodowla ślimaków. Poradnik krok po kroku

Istnieje kilka sposobów hodowli ślimaków – woliera i szklarni – jeden z nich. Woliera jest to najbardziej ekonomiczny sposób, do stworzenia której potrzebny jest ogrodzony teren, okap lub daszek (sztuczny lub naturalny, w formie drzew), oraz wystarczająca ilość wilgoci. Rozmieszczenie – 40 szt. ślimaków na 1 m kw. Wszystko, co będziesz potrzebował, to dostarczanie wysokiej jakości żywności, nasyconej wapniem i różnymi zieleniami; zwilżyć ziemię, aby utrzymać odpowiednią wilgotność; zapewnienie ochrony przed drapieżnikami. Reprodukcja ślimaków nastąpi jeden, najwyżej dwa razy w roku. Ocalałe potomstwo będzie wynosić 45-55%. Na początku zimnej pogody, czyli obniżeniu temperatury do 5 °C, zwierzę wpadnie w anabiozę, zostanie zakopane w ziemi, aż do następnego sezonu. Trudniej będzie zbierać i przygotowywać zwierzęta hodowane w takich warunkach, ponieważ będzie potrzebne więcej czasu, aby znaleźć i oddzielić niezbędne mięczaki od całkowitej masy.

Szklarnia jest ulepszoną wersją procesu produkcji. Rozmieszczenie – 200 szt. ślimaków na 1 m kw. Utrzymując pożądaną temperaturę (23-250 С), wilgotność (75%), szybciej zwiększysz populację ślimaków: składanie kawioru odbędzie się dwa lub trzy razy, potomstwo, które przeżyje, będzie wynosić 80-90% (pod warunkiem, że istnieje inkubator dla młodych zwierząt). Anabiozę można kontrolować regulując temperaturę. Wzmocnione odżywianie specjalnymi karmami doprowadzi do szybkiego wzrostu stada. Oddzielne umieszczanie młodych zwierząt uprości wybór osób do sprzedaży, ochroni potomstwo, oraz uprości sortowanie.

Przygotowanie do sprzedaży.

Po osiągnięciu wieku 1,5 roku ślimaki są gotowe do spożycia. Z całości pozostawia się maciczne stado i młode zwierzęta, pozostałe osobniki można gotować na sprzedaż, w tym celu zwierzęta są trzymane na diecie głodowej przez 3 dni, tak aby jelito było oczyszczone z trawy i ziemi. Wszystkie ślimaki można sprzedać żywcem, zapewniając im dostęp do tlenu, a także w postaci zamrożonej. Popyt na rynku dotyczy zarówno towarów żywych, jak i zamrożonych, ale należy ich przechowywać oddzielnie. Niektórzy farmerzy umieszczają na terenie swoich gospodarstw warsztaty produkujące escargot – jest to produkt prawie gotowy do spożycia. Również te zwierzęta są hodowane w celu uzyskania szlamu, aby wykorzystać jego właściwości lecznicze w kosmetologii.

Szybkie Яlecenie

Szybko zrobić zlecenie wybierz towar i wypełnij formularz kontaktowy!