> Informacja > Historia ślimaków Achatyn

Historia ślimaków Achatyn

Achatina fulica to gigant przedstawiciel brzuchonogich ślimaków lądowych. Ten gatunek ślimaków jest prawdziwym przedstawicielem inwazyjnego gatunku, czyli zaborcą swego areału siedliska. Ojczyzną tego giganta pozostaje przybrzeżny pas Afryki Wschodniej. Ale w ciągu ostatnich 200 lat populacja i siedlisko rozprzestrzeniły się na ogromne terytorium, dzięki wyjątkowo szybkiemu rozmnażaniu: jeden osobnik jest w stanie dać potomstwo około ośmiu miliardów osobników w ciągu trzech lat. Rozwój tego gatunku ślimaków ma zagrożenie dla przyszłych zbiorów prawie wszystkich gatunków roślin tropikalnych: kakao, banan, plantacje herbaty, kauczuk, kokos.

 

Ślimak Achatyna

Jego muszla może osiągnąć rekordowe 25 centymetrów długości, a ciało osiąga 30 cm, ma stożkowaty kształt muszli, widmowy kolor waha się w żółto-czerwonych barwach, ale zależy od siedliska. Zewnętrznie ślimak jest bardzo podobny do ślimaków winiczek, szczególnie młode osobniki.

Klimatycznie, te brzuchonogi preferują wysokie temperatury i obfite wilgotność, ale z czasem, w poszukiwaniu nowych domów, opanowali różne biotopy: pola rolne, lasostepy z rzadkimi zarośliami, niziny, doliny rzeczne, zarośla krzewów. Optymalną temperaturą dla nich uważa się od +10 do +30 stopni Celsjusza. Z obniżeniem stopnia hibernuje

Rozmnażają się 5-6 razy w ciągu roku. Są hermafrodytami, zdolne do samozapłodnienia, co spotyka się bardzo rzadko, ale jednak możliwe. Ślimak, który jest większy w momencie zapłodnienia, występuje jako osobnik płci żeńskiej, przechowuje składanie ikry do pełnego rozwoju, ponieważ proces ten jest dość czasochłonny i energochłonny. Przecież jedno składanie może zawierać do 300 jaj. Za pierwszy rok życia młody osobnik rośnie dość szybko, roczny ślimak w tysiąc razy przekracza rozmiar miesięcznego dziecka.

Długość życia zależy również od zagrożeń środowiska zewnętrznego, ponieważ achatyn ma wroga – drapieżnik gonaksis, który kontroluje wielkość populacji, niszcząc rywali.

 

Korzyści i szkoda

historia-slimakow-achatynOgromną szkodę wyrządzają te ślimaki rolnictwu, jedząc wszystko na swojej drodze. Na Florydzie w USA za jeden rok rozmnażania tego gatunku, została zniszczona ogromna ilość posiewów, drzew, nawet tynku na domach. Dlatego przywóz do kraju tych zwierząt jest zabroniony, a właścicielowi grozi kara więzienia.

Ale korzyści z funkcjonowania tych ślimaków również znacząca. Niszczą nie tylko posiewy i rośliny pożyteczne, ale i gnijące drzewa, resztki roślin, odchody funkcjonowania zwierząt, nieczystości. W kosmetologii śluz achatyna jest wykorzystywany do tworzenia maści szybkiego gojenia, regeneracji, odmładzania skóry, walki z różnymi chorobami skóry. Śluz ślimaka jest w stanie poradzić sobie z łuszczycą! Ponieważ jego skład jest bogaty w obecności:

  • Kolagenu,
  • Elastyny,
  • Witaminy z grupy C, E, A,
  • Aminokwasów,
  • Antybiotyków pochodzenia naturalnego.

 

 Achatyna zwierzę domowe

historia-slimakow-achatynDla zwierza domowego to niepowtarzalny wygląd. Nie są wybredne w jedzeniu, nie powodują alergii u swoich właścicieli, nie wymagają szczególnej opieki, szybko rosną. Temperatura, w której mogą wygodnie istnieć, 240 stopni. Nie wymagają dużo miejsca i specjalnego pokrycia. Wystarczy tylko plastikowego pojemnika i ciepłego prysznica, aby zwierzę było szczęśliwe.Achatyny mają długotrwałą pamięć, dlatego mają zapamiętać, gdzie znajduje się karmnik, nocleg. Im starszy osobnik, tym więcej on pamięta. Jest w stanie wrócić do swego zwykłego miejsca przebywania, nawet jeśli odniesiecie go na odległość 30 metrów.

Szybkie Яlecenie

Szybko zrobić zlecenie wybierz towar i wypełnij formularz kontaktowy!