
- FILETŚLIMAKOWY200 GR.
- BAKŁAŻAN 1-2 SZT.
- POMIDOR 2-3 SZT.
- PAPRYKASŁODKA1 SZT.
- CEBULA2 SZT.
- ZIELEŃ (PIETRUSZKA, BAZYLIA, MIĘTA, OREGANO)
- PAPRYKA KAJEŃSKA LUB PAPRYKA CHILI 1SZT.
- 2 ZĄBKICZOSNKU
- MASŁO OLIWKOWE 100 ML.
- MASŁO 50 GR.
- SOS“TERIYAKI” 30 ML.
- SZCZYPTAMIELONEGOCZARNEGOPIEPRZU
- SÓLDOSMAKU
Teraz oryginalna Yahni jest uważana za narodową potrawę Węgier, ale w niedawnej przeszłości, to danie było ozdobą kuchni Tureckiej. Potrawa ta składała się z mięsa, warzyw, ziół przyprawionych w bulionie. Ale obecnie gulasz Yahni nieco się zmienił. Istnieje nawet wegetariańska wersja tej potrawy. Ale co powiecie o ekstrawaganckim smaku dla prawdziwych smakoszy:
Ślimaki po Węgiersku albo Yahni ze ślimaków!
Jako podstawę przyjmiemy tradycyjną recepturę gulasza i dodamy do niego oryginalną pikanterię, w postaci mięsa ślimaków oraz trochę tureckich barw. Dotegobędziemypotrzebowali:
- Filetślimakowy200 gr.
- Bakłażan 1-2 szt.
- Pomidor 2-3 szt.
- Paprykasłodka1 szt.
- Cebula2 szt.
- Zieleń (pietruszka, bazylia, mięta, oregano)
- Papryka kajeńska lub papryka chili 1szt.
- 2 ząbkiczosnku
- Masło oliwkowe 100 ml.
- Masło 50 gr.
- Sos“Teriyaki” 30 ml.
- Szczyptamielonegoczarnegopieprzu
- Sóldosmaku
Jeśli nie wiecie jak gotować ślimaki, oto krótkie zaznajomienie: filety z mięczaków należy dokładnie przepłukać zimną bieżącą wodą, aż woda stanie się przeźroczysta. Następnie je pomarynujemy. Dla tego w głębokim naczyniu umieścimy mięso ślimaków, posypujemy solą i czarnym pieprzem i polewamy sosem„Teriyaki”, pozostawiamy w lodówce na 30 minut.
Tymczasem przygotowujemy warzywa. Aby pozbyć się goryczy z bakłażana, należy pokroić go wzdłuż i posypać solą, a gdy warzywo da sok, opłucz go zimną wodą. Po tym bakłażan i słodkę paprykę słomką, pomidory obieramy ze skórki po oblaniu wrzącą wodą, należy trzeć na tarce, aż powstanie zacier. Drobno posiekamy warzywa, ilość mięty zależy od własnego gustu. Pieprz oczyszczamy z nasion, obieramy czosnek ze skórki i też mielimy go.
Na patelni z grubym dnem rozgrzewamy masło oliwkowe i masło śmietankowe. Rzucamy tam czosnek i paprykę kajeńską, trochę usmażając, wyodrębniamy czosnek. Do powstałego oleju czosnkowo-pieprzowego rzucamy bakłażan, smażymy przez 5-7 minut, a następnie dodajemy słodką paprykę. Dusimy jeszcze przez 2-3 minuty i wlewamy wszystkie smażone pomidory, dodajemy sól, pokrojoną zieleń i trzymamy na małym ogniu, aż warzywa będą gotowe. 2 minuty przed gotowością dodajemy marynowanych mięczaków.Podawać można na ciepło lub na zimno ze szklanką schłodzonego Rieslinga.