> Informacja > Fakty o ślimakach

Fakty o ślimakach

Interesujące fakty o ślimakach

Być może ktoś powie, że w życiu tych mięczaków nie ma nic niezwykłego i interesującego; że jest dużo literatury i różnych raportów o ślimakach. Cóż, spróbujemy Cię zaskoczyć. To jedyne skorupiaki, które wyszli na ląd. Na świecie jest około dwustu tysięcy gatunków tych zwierząt, połowa z nich należy do rzędu ślimaków płucnych, ziemskich brzuchonogów, wszystkie inne gatunki istnieją wyłącznie w wodzie.

Pierwsze mieszkańcy planety

Pojawienie się mięczaków przypisuje się okresowi kambryjskiemu. To około pięćset milionów lat temu! Istnieje skamielina mająca ponad 5 milionów lat, należąca do kolczastego murexa, krewnego mięczaka lądowego.

Nosi niebezpieczeństwo

AlviniconchaSą gatunki, które przenoszą pasożytniczą infekcję, która jest niebezpieczna dla ludzi. Na przykład, szistosomatoza, jest niebezpieczna z powodu zakaźnej postaci cerkary, co prowadzi do chorób wątroby, uszkodzenia rdzenia kręgowego i mózgu. Stożki, jadowite i śmiertelne dla ludzi. Aby złapać swoją zdobycz, mięczak uwalnia trujący harpun, uderzając i unieruchamiając ofiarę. Kolący Murex ma bardzo piękną skorupę z wieloma spiczastymi gałęziami przypominającymi kolec, które mogą zaszkodzić ciału, jeśli na nich nastąpić. Alviniconcha, jeszcze nazywany punk rock, wygląda jak morski jeż. Jej muszla cała pokryta kolcami, jak kaktus.

 

Ślimaki – są rekordzistami Księgi Rekordów Guinnessa i nie tylko

 ZospeumNajmniejsze zwierzę – Zospeum tholussum rodziny Ellobiidae. Ma przezroczystą skorupę, rozmiar zaledwie dwóch milimetrów, żyje w jaskiniach górskich, jest całkowicie ślepa, ponieważ nie ma macek i czułek. Największy – gigantyczny australijski trębacz, zapisany w Księdze Rekordów Guinessa w 1979 r. Jego waga to 18 kg, długość 78 cm, objętość skorupy 1,1 m. Kolejny rekordzista – Lissachatina fulica – długość ciała 39,3 cm, a muszli – 27,3 cm, prawie wszyscy przedstawiciele tego gatunku są duże, przynajmniej o długości ludzkiej dłoni. Jak myślisz, ile czasu potrzebuje ślimak dla pokonania dystansu w 33 centymetry?? Dla najszybszego na świecie, ogrodowego – 2 minuty. Nazywają jego Archie i on mieszka w Wielkiej Brytanii.

Niesamowite ślimaki

Hinea brasilianaFakt, że świetliki istnieją w naturze, wszyscy wiedzą, ale że mięczak świecił neonowo – zielono, to jest zaskakujące. Przy tym ten gatunek Hineabrasiliana luminescencuje pod wodą i jej muszla, przekształcając niewielki promień światła, wzmacnia go, rozprasza całą powierzchnię muszli. Tak zwierzę straszy drapieżników. Kolejny niesamowity przedstawiciel – ślimak – robak Vermetidae. Ma niezwykłą muszlę, ale w postaci wapiennej rury, która jest przymocowana do dna. Ciało wydziela specjalny śluz, do którego przywierają różne pokarmy, po czym wszystko zostaje połknięte.

rainbowsnail

Wśród tych pozornie nieszkodliwych zwierząt znajdują się drapieżniki. Mała łowczyni Helena zjada jej gatunek, a także innych przedstawicieli gatunku, słabszych od niej. Wiertarka ślimaka czy Urosalpinxcinerea, inny żywy przedstawiciel drapieżników. Produkuje kwas siarkowy, dzięki temu niszczy ochronę innych mięczaków, zjada je od wewnątrz. Tęczowe czy Liguusvirgineus. Widmo kolorów muszli – podziwiające: od pastelowej bieli z paskami tęczy o lekko różowych, żółtych, jasnofioletowych kolorach, po popielaty z czerwonawo-pomarańczowymi spiralnymi wzorami, przypominającymi dziecięcą julę. tylomelaniaSkrzydlate morskie mieszkańcy również istnieją. Nazywane skrzydlatą nogą lub mięczakiem Pteropoda, porusza się, jakby szybuje, delikatnie łopocząc skrzydlastymi płetwami. Nie mają prawie muszli, wolą zimne wody mórz antarktycznych i arktycznych. Tylomelania czy ślimak morski jest podobny do królika. W tej formie jest kilku przedstawicieli, radykalnie różniących się kolorem. Ciało jasno żółtego odcienia przypomina egzotyczny owoc, czarne w białe plamki – piękny kamyczek morski, czarny z żółtym odcieniem na fałdach stopy, przypomina skórę słonia, a jasne żółte wąsy dają wrażenie podobnego do kłów. Ale w tylomelanii jest jedna cecha – obecność wyraźnej ssawki.

 

Ślimak w zbroi z żelaza 

Crysomallonsquamiferum mieszka na Oceanie Indyjskim na skrzyżowaniu trzech płyt litosfery. To jedyna żywa istota, której szkielet zdominowany jest przez siarczan żelaza. Noga i jej skorupa są pokryte mnóstwem płytek utworzonych przez połączenie greitytu i pirytu. Co chroni mięczaka przed niebezpiecznym środowiskiem.

Interesujące fakty o ślimaku winogradowym

grape snailSą głuche i prawie nic nie widzą, więc komunikują się poprzez dotyk.Cukier i sól są w stanie je zabić, ponieważ zatruwają one narządy trawienne.Chłoną wilgoć swoim ciałem, są również w stanie pić wodę.Mają więcej zębów niż rekiny. Jeśli dokładniej 25 tysięcy, podczas gdy rekin wielorybi tylko 15 tysięcy.Ich aktywność mózgu doprowadziła do tego, że potrafią myśleć, podejmować decyzje.Dzięki ochronie śluzu nie są ranne, czołgają się nawet po ostrzu.Są w stanie przenosić ładunki dziesięciokrotnie większe od ich ciężaru.To tyle niesamowitych i interesujących faktów o życiu ślimaków, a jeszcze jest tyle jeszcze niezbadanego! Zawsze jest coś, czego nie wiemy.

 

Szybkie Яlecenie

Szybko zrobić zlecenie wybierz towar i wypełnij formularz kontaktowy!