
Eskargot ze ślimaków winogradowych
Jeszcze kilka wieków temu ślimakw jeli ludzie biedni kilku krajów europejskich. I jak wiele innych przepisów kuchni francuzkiej „eskargot po burgundsku ” zostali delikatesem dzięki dziwnym ideom i zdolnościom kulinarnym europejskich szefów kuchni. Po udzieleniu zwykłym ślimakom winogradowym pięknych nazw i po doawaniu do przepisów i po dodaniu do przepisów pachnących przypraw i ziół oni, naprawdę, stworzyli danie delikatesowe. Chociaż o cudownych jakościach smakowych i jakościach leczniczych tych mięczaków znali jeszcze w starożytnym Rzymie i Grecji. Na jakiś czas zostali bezzasadnie zapomniani. Ale w dzisiejszych czasach ten niesamowity skorupiak znów jest wykorzystywany nie tylko w kuchniale także w kosmetologii i farmacji.
Ślimaki winniczki czy eskargot de Bourgogne
Dlaczego ślimaki winniczki otrzymali nazwę po burgundzku? Wszystko bardzo proste. W 1814 roku opat księcia Napoleona, Charles Maurice de Traleyrand – Perigord musiał jeść śniadanie z cesarzem Aleksandrem l w restauracji burgundzkiego restauratora na imię Antoine Carem. Ale oni przybyli tak późno, że całe śniadanie było już zjedzone. Restaurator był w wielkiej rozpaczy. On popatrzył w okno i zobaczył tam ślimaków. Zalśnił pomysł wykorzystania ich jako mięsa. Aby ukryć smak, położył czosnek. Pietruszka dała piękny wygląd. Masło dodał, aby ułatwić przełykanie. Jak nie było dziwne, ale cesarzowi spodobało się to danie. Wracając dodomu on wszędzie widział takich ślimaków, jak w restauracji i nazwał ich „Escargots de Bourgogne”. Od tego czasu takie danie ślimakowe zaczęło stawać coraz popularniejsze.
W nasze dni ślimaków gotują nie tylko we Francji, a także w całym świecie. W elitarnych restauracjach wielu krajów można znaleźć pyszne dania. Ale w niektórych krajach w Afryce ślimak jest wciąż żywnością dla biednych i jest jedynym źródłem białka dla nich.
Jak przygotować ślimaków po burgundzku
Jeśli chcesz przygotować pyszny delikates, podpowiedziemy Tobie oryginalny рrzepis eskargot . Więc, jak przygotować ślimaków? Sam przepis przygotowania jest prosty. Całkiem coś innego jest z przygotowaniem mięczaków. Przed gotowaniem należy oczyścić jelita. Dla tego mięczaków trzynają na diecie głodowej przez tydzień. Aby uczynić mięso bardziej delikatnym i przyjemnym, z subtelnym smakiem ich można karmić mąką kukurydzianą, aromatycznymi ziołami, na przykłąd bazylią, czy nawet poić winem, jak to robili w starożytnym Rzymie.
Po tym, jak ślimaki byli oczyszczone, ich gotują z solą, usuwając śluz, myją kilka razy w wodzie bieżące, zatem wyjmują mięczaka i usuwają wątrobę. Odrębne muszle także gotują w wodzie z sodą, a później kalcynują w piecu. Oni będą potrzebne dla serwowania dania.
Jak przygotować eskargot?
Po przygotowaniu wstępnym, zaczniemy główne przygotowanie delikatesu. Dla goszczenia na 6 osób jest potrzebne:
- 60 przygotowanych ślimaków,
- 1 litr suchego białego wina,
- 2 marchewki,
- 1 cebula,
- 3 szalotki,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 bukiet dodatków (pachnących ziół).
Dla sosu jest potrzebne:
- 500 g masła,
- 50 g szalotki,
- 5 ząbków czosnku,
- pietruszka, sól, pieprz do smaku.
Przygotuj rosół z białym winem, marchewką, cebulą, czosnkiem, bukietem dodatków, solą i pieprzem. Dodaj do niego przygotowany filet i gotuj w ciągu trzech godzin na małym ogniu. Za potrzeby dolej wodę. Po zakończeniu czasu śledź zlej wodę z mięczaków i ostudzić ich. Przygotuj sos. Najpierw zmiękcz masło. Drobno posiekaj szalotki, czosnek, pietruszkę i dobrze wymieszaj z masłem. Włóż troche sosu na dno muszli, zatem ślimaka i przykryj kolejną warstwą oleju. Umieszcz w piekarniku na 10 minut. Podawaj danie gorącym, dekorując z gałązkami pietruszki.
Francuzkie przepisy ślimaków, a właśnie eskargot, są bardzo podobne między sobą. Główną zasadą pozostaje faszerowanie muszel, a odmienność polega najczęściej w sosie. W nim zawarte są najbardziej różnorodne składniki – począwszy od czosnku i orzechów, kończąc plastrami bekonu i szynki.
Ślimaki, przygotowane za przepisem po burgundzku, a także inne eskargot w elitarnych restauracjach podają się w specjalnym talerzu ze wgłbieniami dla muszel – talerzu ze specjalnymi zagłębieniami na ślimaki. Do dania podają właściwe narzędzia: szczypce i widelec z dwoma zębami. Szczypce są potrzebne aby brać muszję, a widelcem delikatnie wyjmujemy zawartość. Do eskargotu zwykle podają parę kawałków begetu czy posuszonego chleba i kieliszek białego wina.
Ze zwiększneiem poputu na jadalnych ślimaków, są bardzo potrzebne i inne gatunki, które są hodowane w niewoli na fermie. Dzisiaj w krajach europejskich są popuparne nie tylko ślimaki winniczki, a także inne gatunki, jak Helix aspersa Maxima, Helix Aspersa Miller i Helix Lucorum. Ich szeroko rozmnażają w różnych krajach z odpowiednimi warunkami klimatycznymi i siedliskowymi.
Różnorodność przepisów i sposobów przygotowania delikatesowego mięczaka dziwi swoją różnorodnością. Pierogi, zupy, sałatki, a nawet jedzenie uliczne nie bez ich uczęstnictwa.
Korzystne jakości tego podizwianego mięczaka są zdolne leczyć niektóre choroby przewodu pokarmowego, płuc, a nawet układu mięśniowo-szkieletowego. Więc, kupując daleko nie tani produkt, nie prosto jesz delikates, a także polepszasz pracę całego ciała.