> Informacja > Długość życia i rozmiary ślimaków

Długość życia i rozmiary ślimaków

Ile żyje i jaka jest średnica pancerza ślimaka, zależy nawprost od jego gatunku. Poniżej opowiemy o cechach gatunków, które są uprawiane na fermie Snails House: Helix Aspersa Maxima, Helix Aspersa Muller oraz Helix Pomatia.

Szary duży ślimak

Długość życia i rozmiary ślimaków

Inne nazwy: Helix Aspersa Maxima lub Gros Gris. Szary duży ślimak został sztucznie wyhodowane i prezentowane przez hodowców w 1978 roku. W momencie prezentacji osobniki tego gatunku mnożyły się tylko latem i jesienią-zimą, po 10 pokoleń selekcjonerom udało się osiągnąć, aby okres reprodukcji przypadał na wiosnę-lato.

Teraz Helix Aspersa Maxima jest jednym z najpopularniejszych gatunków hodowli. Ukraiński klimat szczególnie dobrze nadaje się do tego, aby uprawiać tutaj Gros Gris. Do stanu dorosłego i spełnienia kryteriów konsumenckich szary duży ślimak rośnie w ciągu 5-7 miesięcy.

Dorosły osobnik waży około 16-25 gram. (istnieją wyjątki w postaci 30 g) i ma muszlą o średnicy 40-45 mm. Więc należy do jednego z największych mięczaków na Ziemi.

 

Szary mały ślimak

Jest to podgatunek, który należy do tego samego gatunku, co poprzedni. Znane nazwy: Helix Aspersa Muller, Petit Gris. Ponadto, szary mały ślimak jest również nazywany ogrodowym.

Dorosły osobnik Muller ma średnicę muszli od 25 do 40 mm i wysokość do 35 mm. Waga istoty wynosi od 6 do 10 gramów. Przy tym do takiego stanu ona rośnie jeszcze szybciej niż poprzedni gatunek – za 5-6 miesięcy.

W naturze młode ślimaki żyją 1-2 lata, zanim osiągną dojrzałość. Długość życia jest mała, bo mięczaki mają wielu wrogów, w tym gryzonie, ptaki i niektóre owady, a małe Petit Gris nie są w stanie samodzielnie się od nich uchronić.

Podczas gotowania szare małe ślimaki są bardzo cenione ze względu na swoje rozmiary. Ich wygodnie gotować i jeść. Ponadto, mają bardzo delikatne i soczyste mięso.

 

Winniczek (burgundzki ślimak)

Długość życia i rozmiary ślimaków

Z winniczków przygotowują słynny francuski delikates – escargot. Mięso tego gatunku uważane jest za najbardziej soczyste i smaczne, zwłaszcza tych osobników, które rosną w prowincji Burgundia (stąd druga nazwa – burgundzki).

Klimat Ukrainy pozwala rozwijać wysokiej jakości produkt i na otwartych fermach. Do dorosłości winniczki rosną, w porównaniu z Helix Aspersa, długo – od roku do trzech lat. W tym czasie udaje im się wyhodować pancerz o średnicy 40-45 mm i osiągnąć wagę do 35 gramów.

Na wolności ten gatunek mięczaków żyje około 8 lat. Często giną również z powodu ataków drapieżników. Przy tym, jeśli zapewnić winniczkowi bezpieczeństwo, może żyć do 20 lat. A zarejestrowany rekord długości życia dla Helix Pomatia – 30 lat.

 

Bonus: Ciekawe fakty

Największymi lądowymi ślimakami są Achatiny. Należą one do gatunków jadalnych, ale znacznie częściej są nabywane jako zwierzęta domowe. Średnica pancerza Achatinów może osiągnąć 30 centymetrów.

Winniczki są uważane za długowiecznych w świecie ślimaków. Pozostałe gatunki, nawet domowe, żyją znacznie mniej:

  • Achatiny – średnio 5 lat (czasami są wyjątki do 10 lat);
  • Ampularia – 4 lata;
  • Physa – 14 miesięcy.

 

Szybkie Яlecenie

Szybko zrobić zlecenie wybierz towar i wypełnij formularz kontaktowy!