> Informacja > Czym nowoczesne farmy w hodowli ślimaków różnią się od farm z przeszłości

Czym nowoczesne farmy w hodowli ślimaków różnią się od farm z przeszłości

Ludzie zdawali sobie sprawę z korzyści zdrowotnych ślimaków winniczków w starożytności – Pliniusz Starszy pisał o ich korzystnym wpływie na trawienie i wygląd skóry twarzy i ciała. Dlatego ludzie tych mięczaków z przyjemnością jedli i stosowali w kosmetologii – podobnie jak teraz.Czym nowoczesne farmy w hodowli ślimaków różnią się od farm z przeszłości

Starożytni Grecy tak lubili ślimaki, że klasyfikowali stworzenia nawet wśród posłańców bogów. Wynika to z faktu, że ich masowy wygląd na powierzchni (w związku z początkiem wilgotnej, ciepłej jesieni) zbiegł się w czasie ze zbiorami – tak więc byli kierowani przez te stworzenia, gdy nadszedł czas, aby rozpocząć pracę.

Z annałów Pliniusza Starszego wiadomo również, że Fulvius Lippin, rzymski rolnik, który pierwszy zaczął hodować ślimaki. Był nie tylko pionierem w tej branży, ale także bardzo wpłynął na jej rozwój: na przykład, on wymyślił mieszankę najbardziej pożywnej paszy dla tych stworzeń, opartej na mące i moszczu winogronowym. Nawet teraz bardzo podobny skład służy do przygotowania popularnej francuskiej potrawy ze ślimaków –  escargot.

Jak ślimaki były hodowane w starożytności

Starożytne farmy były otwarte – klimat w Grecji i Rzymie był w większości ciepły, dlatego ślimaki przetrwały w ogrodach nawet zimą. Osobniki do hodowli zostały zebrane w najprostszy sposób:

  • ustawiono spodek z piwem;
  • spośród ślimaków pełzających po zapachu, największe zostały wybrane i osiedlone w osobnym miejscu w ogrodzie.

Bardziej świadomi rolnicy próbowali strzec swojej farmy, dbać o ślimaki i znaleźć swój system hodowlany. Mniej świadomi rolnicy – częściej gromadzili żywność niż zajmowali się hodowlą ślimaków. Oparli się na zasadzie, że jeśli nie wypędzać mięczaków z ogrodu, ale tylko po prostu zbierać je na sprzedaż na czas, to można zarobić dobre pieniądze.

Średniowieczne farmy do hodowli ślimaków

Tak jak teraz i w średniowieczu Europejczycy byli wielkimi miłośnikami przysmaków ślimaków. Nawet najbardziej znane danie z mięczakami – escargot lub pieczone ślimaki winniczki — zostało wynalezione przez szefa kuchni francuskiego króla.

Ślimaki hodowano w celach kulinarnych, głównie przez mnichów. W tym celu wykorzystano ogrody klasztorne, parki i rezerwaty. Farmy ogrodzono drewnianym płotem i przykryto siatką, a dorosłe ślimaki do przygotowania i sprzedaży przechowywano w workach. Hodowla była bardzo popularna – Kościół pozwalał jeść potrawy z mięczaków nawet podczas Wielkiego Postu.

Co ciekawe, wszystko to wydarzyło się w prawie wszystkich krajach europejskich, w tym we Francji i we Włoszech, ale nie w Anglii. W tym kraju ślimaki były postrzegane wyłącznie jako szkodniki ogrodowe.

Jak farmy muszą zostać wyposażone w 2019 r.

Ogólnie rzecz biorąc, obecnie farmy w hodowli ślimaków niewiele różnią się od gospodarstw z przeszłości – szczególnie w krajach o ciepłym klimacie, gdzie nadal można je hodować w otwartych ogrodach. Jednak wiele procesów zostało zautomatyzowanych i ulepszonych:Czym nowoczesne farmy w hodowli ślimaków różnią się od farm z przeszłości

  • nawet w krajach o odpowiednim klimacie wyposażone są tylko półotwarte gospodarstwa, a w zimnych porach cała populacja osobników zostaje przeniesiona do zamkniętych piwnic;
  • temperatura i wilgotność są kontrolowane za pomocą przyrządów pomiarowych;
  • mięczaki są chronione przed drapieżnikami i wirusami, karmione wyłącznie pożywnymi mieszankami paszowymi w celu ochrony organizmu;
  • aby stworzyć farmę, kupuje się stado podstawowe ślimaków – wstępnie wybrane osobniki (300–500) zdolne do rozmnażania;
  • rozmnażanie stworzeń jest stale monitorowane: zniesione jaja są umieszczane w specjalnych hangarach o optymalnych warunkach klimatycznych i ochronie przed drapieżnikami, dzięki czemu przetrwa i żyje do 90% potomstwa (dla porównania – w warunkach naturalnych liczba ta osiąga maksymalnie 70%).

Ponadto specjaliści pracują teraz w gospodarstwach, w których ostrożnie zbierają ślimaki i otrzymują dodatkowe produkty z mięczaków (kawior, mucynę), również przygotowują produkt do użycia (wstępne gotowanie do późniejszego zamrożenia).

Szybkie Яlecenie

Szybko zrobić zlecenie wybierz towar i wypełnij formularz kontaktowy!

© "Snails-house", 2016 - 2019, Wszelkie prawa zastrzeżone